Trwa ładowanie...
30-08-2015 15:36

Węgierska policja zatrzymała piątą osobę ws. ciężarówki z martwymi imigrantami

Na Węgrzech zatrzymano piątą osobę w związku ze śmiercią 71 imigrantów w Austrii. Zatrzymany to obywatel Bułgarii; jest podejrzany o handel ludźmi.

Węgierska policja zatrzymała piątą osobę ws. ciężarówki z martwymi imigrantamiŹródło: PAP/EPA, fot: HERBERT P. OCZERET
d2l16p7
d2l16p7

Przed trzema dniami przy autostradzie w Austrii znaleziono ciężarówkę z ciałami 71 osób. Byli to najprawdopodobniej uciekinierzy z Syrii: 59 mężczyzn, osiem kobiet i czworo dzieci.

Węgierska policja zatrzymała w tej sprawie trzech Bułgarów i Afgańczyka. W sobotę zostali oni tymczasowo aresztowani na miesiąc pod zarzutem handlu ludźmi. Według węgierskiej policji, podejrzani są członkami bułgarsko-węgierskiego gangu przemycającego imigrantów.

Z kolei austriaccy funkcjonariusze podejrzewają, że ciężarówka należała do jednego z zatrzymanych, a dwóch mężczyzn na zmianę prowadziło pojazd. Austriacki prokurator generalny zapowiedział, że będzie się domagał ekstradycji trzech Bułgarów i Afgańczyka.

W niedzielę austriacka policja podała, że anatomopatolodzy przeprowadzili sekcje 16 zwłok i sądzą, że uchodźcy udusili się. - Wciąż czekamy na raport końcowy śledczych, ale wygląda na to, że (migranci) udusili się - oświadczył rzecznik policji z kraju związkowego Burgenland, gdzie znaleziono ciężarówkę, Gerald Pangl. Dodał, że wewnątrz pojazdu było tak ciasno, iż na metr kwadratowy przypadało po pięciu uchodźców.

d2l16p7

Sprawa wywołała oburzenie na świecie i uwydatniła ryzyko, na jakie narażają się setki tysięcy migrantów i uchodźców, którzy postanawiają uciec przed przemocą i biedą na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce i osiedlić się w Unii Europejskiej - pisze agencja Reutera.

Według najnowszych danych, ogłoszonych w piątek przez Urząd Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR), od początku br. ponad 300 tysięcy imigrantów i uchodźców przedostało się do Europy przez Morze Śródziemne. Około 200 tys. dotarło do Grecji, a 110 tys. do Włoch; ponad 2,5 tys. ludzi zginęło na morzu, próbując dotrzeć do Europy.

Dla porównania, w całym 2014 roku przez Morze Śródziemne do Europy przedostało się 219 tys. osób. (

d2l16p7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l16p7
Więcej tematów