Trwa ładowanie...

Wielkie pieniądze dla Uniwersytetu Warszawskiego. "Plan wieloletni na lata 2016-2025"

"Ten ośrodek naukowy jest jedną z kilku polskich instytucji znanych i rozpoznawalnych na świecie"

Wielkie pieniądze dla Uniwersytetu Warszawskiego. "Plan wieloletni na lata 2016-2025"
d3ov0pd
d3ov0pd

Przekazanie ponad 945 mln zł Uniwersytetowi Warszawskiemu z budżetu państwa zakłada program wieloletni „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”, który w formie uchwały przyjęła we wtorek Rada Ministrów - poinformował serwis PAP nauka w Polsce.

Celem programu ma być stworzenie odpowiednich warunków do prowadzenia badań humanistycznych i społecznych, ożywienie ich potencjału oraz włączenie ich do innowacyjnych i eksperymentalnych programów. Koszt programu wynieść ma ponad 970 mln zł, z czego nakłady z budżetu państwa to ponad 945 mln zł, a środki własne uczelni to 25 mln zł.

Możliwa rozbudowa domów studenckich

Uniwersytet Warszawski w 2016 roku będzie obchodził dwusetną rocznicę swego powstania. "Ten ośrodek naukowy jest jedną z kilku polskich instytucji znanych i rozpoznawalnych na świecie, współtworzących wizerunek naszego kraju za granicą. Jubileusz to nie tylko okazja do świętowania, ale przede wszystkim sprzyjający moment do postawienia pytań o dalszy rozwój uczelni, cele na przyszłość i kierunki działań" - poinformowano w komunikacie CIR po posiedzeniu rządu.

W ramach programu wieloletniego na UW rozwijana ma być np. infrastruktura dla transdyscyplinarnych centrów badawczych, przede wszystkim w zakresie humanistyki cyfrowej, nauk ekonomicznych, kognitywistyki i psychologii czy badań lingwistycznych i pokrewnych. Możliwa ma być też rozbudowa i modernizacja domów studenckich, a także finansowanie stypendiów i programów przyciągających talenty z regionu. Na UW tworzone ma być też międzynarodowe, opiniotwórcze centrum, którego celem będzie podejmowanie wyzwań współczesnego świata.

d3ov0pd

Program wieloletni pomóc ma też w tworzeniu i rozwijaniu nowoczesnego programu uczenia się przez całe życie - chodzi m.in. o uruchomienie Centrum Kompetencji Cyfrowych czy Centrum Analiz Ekonomicznych dla małych i średnich przedsiębiorstw. UW będzie też miało szansę rozbudować infrastrukturę wspierającą innowacyjność i przedsiębiorczość akademicką.

Uczelnia w ramach programu będzie też mogła tworzyć eksperymentalne centrum innowacji w kształceniu, a także łączyć swoje zespoły z partnerami zewnętrznymi (m.in. szkołami czy organizacjami pozarządowymi).

Wsparcie obiecała premier Kopacz

Środki finansowe mają też pomóc uczelni wzmacniać i tworzyć programy podnoszenia jakości życia publicznego. Chodzi m.in. o udostępnianie uniwersyteckich zasobów wiedzy i narzędzi badawczych, stworzenie warunków do prowadzenia debat publicznych online, a także o rozbudowę zaplecza dla Obserwatoriów: Językowego, Sondażowego i Statystycznego.

"Uniwersytet Warszawski dysponuje unikalnym potencjałem: naukowcy tej uczelni otrzymali największą w Polsce liczbę prestiżowych grantów European Research Council. Jego wiodącą rolę i znaczenie podkreśla również fakt, że siedem wydziałów uczelni (spośród 45 jednostek w kraju) uzyskało najwyższą kategorię naukową A+" - przypomniano w komunikacie CIR. Finansowe wsparcie dla UW zapowiedziała premier Ewa Kopacz podczas inauguracji obecnego roku akademickiego na uczelni.

d3ov0pd

Uniwersytet Warszawski powstał na mocy edyktu cara Aleksandra I podpisanego 19 listopada 1816 r. w Petersburgu. Na początku powołano pięć wydziałów. Teraz na UW wydziałów jest 20, studentów 48 tys., a nauczycieli akademickich 3,5 tys., w tym 820 profesorów. Według Rankingu Szkół Wyższych "Perspektywy 2015" Uniwersytet Warszawski jest - ex aequo z Uniwersytetem Jagiellońskim - najlepszą uczelnią w Polsce. Na pierwszym lub drugim miejscu tego zestawienia UW plasuje się od początku istnienia rankingu.

d3ov0pd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ov0pd
Więcej tematów