Warszawa. Niematerialne miasto. Historia, tango, bazary i kawiarenki
Powstanie Warszawskie i pamięć o nim jest wspólnym doznaniem, łączącym wszystkich warszawiaków. 1 sierpnia miasto zatrzymuje się w godzinie W, a tej szczególnej tradycji i jej wagi nie da się zlekceważyć. To więź, która łączy, niematerialne warszawskie dziedzictwo.
Spotkanie w sieci rozpoczęło w niedzielę cykl, który spodoba się wszystkim, którzy znają stolicę jak własną kieszeń albo właśnie chcą ją poznać. "Niematerialna Warszawa" zajmować się będzie właśnie tym, co jest wspólną wartością, tworzy miejską społeczność i spaja wszystkich, którzy są lokalnymi patriotami.
"Wizerunek Warszawy tworzą nie tylko architektura i urbanistyka, jej szata materialna, domy, ulice, place czy zieleń. O jej niepowtarzalności stanowi również to, co niematerialne, co składa się na kulturową i duchową tkankę miasta: zachowane w międzypokoleniowym przekazie praktyki i wspólnotowe działania, kultywowane obyczaje i tradycje, które budują tożsamość kulturową warszawiaków, kształtują ich związek z miastem, współtworzą więzi społeczne" - wyjaśniają organizatorzy.
Niematerialnemu dziedzictwu miasta będzie można przyjrzeć się oglądając filmowe opowieści o warszawskim tangu i warszawskich kapelach, bazarach, podwórkach, barach, restauracjach i o ludziach. Wydarzenia przygotowało miasto we współpracy z Domem Spotkań z Historią.
Warszawa. Niematerialne miasto. Tango, bazar podwórka i kawiarenki
Bazą do tych działań będzie raport dotyczący warszawskiego dziedzictwa, przygotowany przez dwie badaczki, które zgromadziły i rzeczowo przeanalizowały wiedzę o lokalnych tradycjach i zwyczajach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie oraz zastanawiały się nad ich rolą w kształtowaniu społeczności miasta. Hanna Schreiber i Ewa Klekot, autorki raportu "Niematerialna Warszawa: Tradycje, zwyczaje, praktyki we współmieście" w minioną niedzielę opowiadały o swojej pracy.
Kolejne odcinki cyklu będą miały formę filmów - w sierpniu Jan Młynarski ze swoim zespołem opowie i wyśpiewa historie warszawskiego tanga. Jesienią Jerzy Stanisław Majewski oprowadzać będzie po warszawskich knajpach, kawiarniach i barach kawowych, by przedstawić ich dawną dzieje.