Co z alkoholem w Wielkim Poście? Ksiądz mówi wprost
Bp Tadeusz Bronakowski zaapelował do wiernych o dobrowolną rezygnację z alkoholu w okresie Wielkiego Postu. Apelował jednocześnie, by nie czekać z decyzją do Środy Popielcowej.
Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, wezwał wiernych do dobrowolnej rezygnacji z alkoholu w nadchodzącym Wielkim Poście.
Podczas konferencji prasowej zapowiadającej 58. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który odbędzie się od 2 do 8 marca, podkreślił, że trzeźwość jest kluczowa dla siły i wolności narodu.
Apel do wiernych
- Od każdego z nas zależy, czy będziemy trzeźwym narodem, a tym samym narodem mocnym i wolnym. Tej odpowiedzialności nie możemy przerzucać na innych - zaznaczył bp Bronakowski. Hierarcha zaapelował, by nie czekać z decyzją do Środy Popielcowej, lecz już od 2 marca podjąć ten krok jako dar serca dla Boga.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wypadł z drogi na zakręcie. Kierowca nie miał szans
Bp Bronakowski przypomniał również o Narodowym Kongresie Trzeźwości z 2017 r., który zwracał uwagę na rolę instytucji w promowaniu trzeźwości. Podkreślił potrzebę likwidacji reklamy alkoholu i ograniczenia jego dostępności, wskazując na ponad 123 tys. punktów sprzedaży alkoholu w Polsce.
Dodatkowo bp Bronakowski postuluje zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw, argumentując, że stanowi to zagrożenie dla kierowców. O. Dawid Napiwodzki z Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu mówił o roli Kościoła w tworzeniu przestrzeni dla osób uzależnionych, które potrzebują wsparcia w drodze do trzeźwości.
Dr hab. Krzysztof Wojcieszek z Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości podkreślił, że silna więź z rodzicami i wychowawcami oraz aktywność religijna młodych są kluczowe w ochronie przed nadużywaniem substancji uzależniających. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu obchodzony jest od 1968 r. i rozpoczyna się w ostatnią niedzielę karnawału.