Trwa ładowanie...

Niezwykła wystawa na Żoliborzu. Zdjęcia przedstawiające historię dzielnicy

"Oczekujemy, że przyjdą tu warszawiacy, zobaczą i przyniosą też swoje fotografie"

Niezwykła wystawa na Żoliborzu. Zdjęcia przedstawiające historię dzielnicy
d1u6d7n
d1u6d7n

Zdjęcia budujących się osiedli wykonane z lecącego balonu, fotografie zniszczeń w czasie wojny lub codzienne życie mieszkańców dzielnicy. Na warszawskim Żoliborzu można oglądać plenerową wystawę "Żoliborz z rodzinnych albumów".

Wystawa składa się ze zdjęć przedstawiających historię dzielnicy . Wykonane zostały przez wielu autorów - głównie mieszkańców stolicy. Zgromadził je varsavianista Tomasz Pawłowski, który wypożyczył je od rodzin na okres wystawy.

Pochodzą głównie z lat 20. i 30. Są na nich ujęte na przykład okolice Wisły, gdzie był zakład produkcji łodzi i kutrów czy wnętrze przedwojennego sklepu elektrycznego.

d1u6d7n

Na jednej z fotografii przed Szkołą "Rodziny Wojskowej" widać Aleksandrę Piłsudską, żonę marszałka. Niektóre ze zdjęć pokazują Powstanie Warszawskie .

Nie tylko zdjęcia

Częścią wystawy są też także zachowane przedwojenne gazety i dokumenty. Zainteresowane osoby mogą przynosić do Muzeum i pożyczyć zachowane w domach zdjęcia dla uzupełnienia tej wystawy.

Tomasz Pawłowski, varsovianista powiedział, że poleca do obejrzenia całą wystawę, bo "wszystkie zdjęcia są równie dobre i dobrze zachowane". - Oczekujemy, że przyjdą tu warszawiacy, zobaczą i przyniosą też swoje zdjęcia, które posiadają - zachęcał.

Wystawę można oglądać do 18 września w Galerii Brama Bielańska na terenie X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Niektóre zdjęcia publikowane są również na profilu Galerii .

d1u6d7n
d1u6d7n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6d7n
Więcej tematów