W szkołach specjalnych mundurków nie będzie
Dyrektorzy poznańskich szkół specjalnych wystosowali pismo do wielkopolskiej kurator oświaty z prośbą o pomoc w rozwiązaniu kwestii wprowadzenia mundurków szkolnych w ich placówkach - powiadamia "Głos Wielkopolski".
20.06.2007 | aktual.: 20.06.2007 02:16
Z informacji gazety wynika, że jednolite stroje nie będą w tych szkołach wymagane. Do szkół specjalnych uczęszcza młodzież z różnym stopniem i formą niepełnosprawności. W poznańskich placówkach kształcą się uczniowie z upośledzeniem umysłowym, z różnymi zaburzeniami somatycznymi i psychicznymi, a także przewlekle chorzy.
Krzysztof Lausch, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 103 mówi, że wielu uczniów porusza się na wózkach inwalidzkich, są pieluchowani, nie sygnalizują potrzeb fizjologicznych, nie potrafią samodzielnie jeść, ślinią się, wymiotują, brudzą. Niektóre dzieci obarczone są różnymi deformacjami oraz zniekształceniami ciała i trudno byłoby je ubrać w mundurki.
Elżbieta Konieczna, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 dodaje, że rodzic musiałby kupić przynajmniej trzy zmiany stroju, a to już spory wydatek.
Znacząca grupa uczniów niepełnosprawnych, uczących się w poznańskich szkołach i ich rodziny znajdują się pod opieką ośrodków pomocy społecznej ze względu na bardzo niski status ekonomiczny. Często to właśnie szkoły wspomagają rodziny w pozyskiwaniu dodatkowych funduszy, zapewniając tym samym posiłki i pomoce szkolne dla uczniów.
Krzysztof Lausch stwierdza, że mundurki byłyby kolejnym obciążeniem finansowym dla szkoły i już na nie po prostu nie wystarczy funduszy. Jednolite stroje miały identyfikować ucznia ze szkołą. W tym wypadku nie spełniłyby swojej roli. Dlaczego? Zdaniem dyrektorów szkół mundurek jednoznacznie etykietowałby ucznia, wyraźnie łącząc go ze szkołą specjalną. A to mogłoby ich narazić na różne reperkusje społeczne, między innymi szykany rówieśników.
Lucyna Białk-Cieślak, wielkopolska kurator oświaty zajęła się sprawą zaraz po tym, jak otrzymała od dyrektorów pismo.Klemens Stróżyński, rzecznik Kuratorium Oświaty w Poznaniu informuje, że pani kurator otrzymała ustne wyjaśnienie z Ministerstwa Edukacji Narodowej, że nadzór nie będzie wymagał mundurków od uczniów szkół specjalnych. (PAP)