W Siemianowicach Śląskich będą leczeni najciężej poparzeni i zatruci
Utworzony kosztem ok. 6 mln zł Ośrodek
Hiperbarii Tlenowej uroczyście uruchomiono w Centrum
Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Dzięki wieloosobowej
komorze tlenowej, szpital zyskał nowe możliwości leczenia nawet
najcięższych przypadków poparzeń i zatruć.
Nowa, 16-osobowa komora hiperbaryczna znacznie zwiększa możliwości leczenia pacjentów w przypadkach, w których zalecana jest hiperbaria. Może korzystać z niej wielu pacjentów w tym samym czasie. Będąc w komorze pacjent może być równocześnie poddawany innym zabiegom - powiedział dyrektor siemianowickiej "oparzeniówki", Mariusz Nowak.
Szpital stosuje komory hiperbaryczne od kilku lat. Kupiła je i wydzierżawiła Centrum dawna Rybnicka Spółka Węglowa, gdy w centrum leczeni byli górnicy ciężko poparzeni po zapaleniu metanu. Jednak dwie jednoosobowe komory, które nadal będą służyć pacjentom, były jedynie namiastką prawdziwych możliwości hiperbarii. Nie spełniały też wszystkich wymogów NFZ przy kontraktowaniu tego typu zabiegów.
Dyrekcja ośrodka przekonuje, że nowa komora, kupiona przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, oznacza nową jakość w pracy ośrodka. Podobnymi urządzeniami dysponuje jedynie kilka ośrodków w Polsce, przede wszystkim Krajowy Ośrodek Medycyny Hiperbarycznej przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, gdzie w komorach tlenowych leczeni są m.in. nurkowie, oraz prywatna placówka w Warszawie.
Z dotychczas użytkowanych w Centrum komór hiperbarycznych można było korzystać tylko w określonych przypadkach. Chodziło głównie o uśmierzenie bólu i ułatwienie gojenia się ran. Teraz np. ciężko poparzony pacjent będzie mógł od razu trafić do komory, bez przerywania zabiegów ratujących jego życie. Może to poprawić skuteczność leczenia.
Hiperbaria to terapia tlenem pod zwiększonym ciśnieniem. Jest wspomagającą metodą leczenia. Nie zastępuje zabiegów chirurgicznych, ale może znacznie wspomóc skuteczność terapii. W komorze tlenowej ból pacjenta jest mniejszy, łatwiej goją się rany. Tlen szybko dociera do mózgu oraz przenika do tkanek i komórek pacjenta, poprawiając czynności życiowe.
Wskazaniami do zastosowania hiperbarii tlenowej są, oprócz oparzeń, m.in. zatrucia (np. tlenkiem węgla i innymi gzami), martwica, zgorzel gazowa, zatory powietrzne, infekcje bakteriami beztlenowymi, ciężkie uszkodzenia ciała (tzw. przy zmiażdżeniach tkanek), urazy wypadkowe, popromienne uszkodzenia kości lub tkanek oraz trudno gojące się, przewlekłe rany. W komorze można leczyć ponad sto różnych schorzeń.