Trwa ładowanie...

W Poznaniu rośnie liczba zarażeń wirusem HIV

W tym roku do połowy listopada w Poznaniu odnotowano 82 nowe przypadki zarażenia się wirusem HIV. To o 15 więcej niż przed rokiem. 1 grudnia, w Światowym Dniu AIDS ulotki z informacjami na temat tego, jak uniknąć zarażenia się wirusem HIV, można było otrzymać w jednym z tramwajów kursujących ulicami stolicy Wielkopolski.

Share
W Poznaniu rośnie liczba zarażeń wirusem HIV
Źródło: MPK Poznań
d1gfige

1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS. Święto ustanowiła w 1988 r. Światowa Organizacja Zdrowia. O tej śmiertelnej chorobie oraz sposobach uniknięcie zarażenia się wirusem HIV co roku przypomina się także w Polsce. W naszym kraju od 1985 r. wirusem HIV zaraziło się 19299 osób, 3262 zachorowały na AIDS, a 1283 zmarły.

- Tylko w tym roku w całej Wielkopolsce do połowy listopada stwierdzono 127 nowe przypadki zarażenia się wirusem HIV, w tym siedem dotyczy kobiet – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Cyryla Staszewska, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

W samym Poznaniu zanotowano 82 przypadki zarażenia się wirusem HIV. To znaczący wzrost w stosunku do statystyk za 2014 r., kiedy o tej porze roku nowych zachorowań było o 15 mniej.

d1gfige

- Są trzy główne przyczyny zarażeń: poprzez kontakt z krwią, stosunek seksualny i w trakcie porodu, gdy matka będąca nosicielką wirusa HIV zaraża swoje dziecko – mówi Staszewska.

Z okazji Światowego Dnia AIDS ulicami Poznania kursował zabytkowy tramwaj, w którym wolontariusze rozdają ulotki z informacjami na temat wirusa HIV i sposobów, jak uniknąć zarażenia.

Akcja była skierowana do ludzi młodych, dla których ryzykowne zachowanie seksualne stanowią największe zagrożenie zarażenia wirusem i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego tramwaj kursował głównie pomiędzy okolicami poznańskich uczelni.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1gfige

Podziel się opinią

Share
d1gfige
d1gfige
Więcej tematów