PolskaW poniedziałek rozpoczyna się rok akademicki

W poniedziałek rozpoczyna się rok akademicki

2 mln studentów rozpocznie w poniedziałek
naukę w nowym roku akademickim. Pierwsze uroczyste inauguracje
odbędą się w piątek. Z roku na rok coraz więcej młodych Polaków
kształci się na poziomie wyższym.

26.09.2006 15:35

Według danych GUS, w roku akademickim 2004/05 w szkołach wyższych wszystkich typów kształciło się 1,9 mln studentów, czyli o 3,6% więcej niż w roku poprzednim, a w porównaniu z rokiem akademickim 1990/91 liczba studentów wzrosła o 1,5 mln osób (377%).

Uczelni podległych Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest w Polsce prawie 70, państwowych wyższych szkół zawodowych ponad 30. Ponadto w Polsce funkcjonują akademie medyczne, podległe Ministerstwu Zdrowia i uczelnie artystyczne podległe Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łącznie jest to ok. 200 publicznych szkół wyższych. Działa też ok. 300 uczelni niepublicznych.

Największym ośrodkiem akademickim w Polsce jest Warszawa, z największą uczelnią Uniwersytetem Warszawskim, kształcącym ponad 55 tys. studentów. W roku akademickim 2004/05 w 77 uczelniach w Warszawie kształciło się ponad 300 tys. studentów. Studenci w Warszawie stanowili 16,3% ogółu studentów polskich uczelni. Poza Warszawą największe ośrodki akademickie to: Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław, Lublin, Łódź oraz Gdańsk. Kształciło się w nich łącznie ponad 42% ogółu studentów w naszym kraju.

W tym roku chęć studiowania na Uniwersytecie Warszawskim zgłosiło ponad 71 tys. kandydatów. Najwięcej osób, w liczbach bezwzględnych złożyło dokumenty na prawo - 4,5 tys., ekonomię - 3,9 tys. i na anglistykę - 3,2 tys. Najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na japonistyce (ok. 30 osób), wynika to jednak nie tylko z popularności kierunku, ale także z tego, że na tym kierunku przygotowano tylko 16 miejsc.

Na inne studia kulturowe i filologiczne też chętnie zgłasza się młodzież. Czołowe miejsca zajmują m.in. iberystyka, sinologia, anglistyka. Popularna jest też arabistyka, na którą na 12 miejsc zgłosiły się 272 osoby.

Prawo również jest najbardziej obleganym kierunkiem na Uniwersytecie Jagiellońskim - zgłosiło się tam w tym roku ponad 3,6 tys. kandydatów. Na drugim miejscu jest psychologia - zarejestrowało się na ten kierunek 1,3 tys. kandydatów. Łącznie na tę uczelnię zgłosiło się ponad 40 tys. młodych ludzi. Podobnie jak w Warszawie, wielu kandydatów w stosunku do liczby miejsc zgłosiło się w Krakowie na japonistykę (średnio ok. 15 osób na jedno miejsce) i na anglistykę (ok. 17). Największa rywalizacja rozegrała się między kandydatami na psychologię - o jedno miejsce walczyło prawie 19 osób.

Na warszawską Akademię Medyczną w tym roku zostało przyjętych na studia dzienne ok. 2 tys. osób, chętnych było 10 tys. Najwięcej chętnych było na fizjoterapię (17 osób na jedno miejsce), techniki dentystyczne (16) i stomatologię (8).

Uniwersytet Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu przyjął na pierwszy rok studiów w tym roku ok 5 tys. osób. Najwięcej chętnych na jedno miejsce było na filologii angielskiej - średnio 13,25 osoby. Następne w kolejności były: biotechnologia - 12,07 i stosunki międzynarodowe - 11,37. Najwięcej podań, bo ponad 2 tys., wpłynęło od kandydatów na prawo, a tysiąc na kierunek lekarski. Łącznie o miejsce na studiach w roku akademickim 2006/2007 ubiegało się na UMK prawie 22 tys. osób. 11,6 tys. kandydatów złożyło podania na właściwy uniwersytet w Toruniu, 3,5 tys. do Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)