Trwa ładowanie...
died51g
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Ojcowskim Parku Narodowym drzewo przygniotło 5 osób

Jedna dziewczynka zginęła, a druga została ranna po tym, jak drzewo przewróciło się na uczestników dwóch szkolnych wycieczek w Ojcowskim Parku Narodowym (woj. małopolskie) - poinformował rzecznik małopolskiej policji Mariusz Ciarka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Ojcowskim Parku Narodowym drzewo przygniotło 5 osób
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
died51g

W związku z wypadkiem wiceminister środowiska i Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski złożył kondolencje rodzinie ofiary. Zapowiedział także sporządzenie raportu ze stanu wykonywania prac zabezpieczających szlaki w 23 parkach narodowych w całej Polsce.

Do wypadku doszło w piątek po południu. Na uczestników szkolnych wycieczek z Bolesławca (Dolnośląskie) i Pacanowa (Świętokrzyskie) w okolicach Bramy Krakowskiej przewróciło się potężne drzewo.

W wypadku ranna została 13-letnia dziewczynka z Bolesławca oraz 12-latka z Pacanowa. 13-latka była reanimowana na miejscu. Niestety, jej życia nie udało się uratować. 12-letnia uczennica z Pacanowa śmigłowcem odwieziona została do szpitala w Krakowie-Prokocimiu.

died51g

Jak poinformowała rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu Magdalena Oberc, u dziewczynki stwierdzono otwarte złamanie podudzia i wstrząśnienie mózgu. Do szpitala w Prokocimiu trafiła też inna 13-latka z Bolesławca z potłuczeniami, ale opuściła już szpital.

Jak podaje policja, w sumie kilkoro dzieci i jedna z opiekunek doznały lekkich otarć i zadrapań. Udzielono im pomocy medycznej.

Nie wiadomo na razie, z jakich przyczyn drzewo przewróciło się na uczniów. Z informacji policji wynika, że przed wypadkiem uczestnicy wycieczek usłyszeli nagle trzask łamanych gałęzi i w jednej chwili drzewo runęło na ziemię.

Do uczestników wycieczek skierowani zostali psychologowie. Uruchomiono też infolinię, pod którą można uzyskać dokładne informacje dotyczące poszkodowanych: 12 635 11 00.

died51g

Kondolencje rodzinie zmarłej oraz bliskim poszkodowanych w wypadku złożył wiceminister środowiska i Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski. W oświadczeniu wiceminister wyraża ubolewanie z powodu tragicznego wypadku w Ojcowskim Parku Narodowym i składa na ręce rodziny zmarłej oraz bliskich poszkodowanych osób wyrazy głębokiego współczucia.

Zapowiada także współpracę z prokuraturą badającą przyczyny wypadku, jeśli zajdzie potrzeba, stwierdzając jednocześnie, iż "dotychczasowe informacje wskazują, że był to nieszczęśliwy wypadek".

"Ministerstwo zleci także bezzwłocznie sporządzenie raportu ze stanu wykonywania prac zabezpieczających szlaki w parkach narodowych w całej Polsce. Mimo, że bieżące raporty wskazują na poprawność realizacji tych zadań, ministerstwo poprosi wszystkie parki o szczególne przyjrzenie się wszystkim procedurom" - napisano w komunikacie.

Podkreślono w nim również, że "bezpieczeństwo na szlakach w parkach narodowych jest gwarantowane stosowaniem przepisów prawa (m.in. ustawy o ochronie przyrody) i należy do obowiązków parków narodowych. W parkach narodowych grupy zorganizowane powinny się poruszać się wyłącznie pod nadzorem przewodników terenowych po oznaczonych szlakach".

died51g

Podziel się opinią

Share

died51g

died51g
Więcej tematów