Trwa ładowanie...
d24buu0

W Łodzi nie będzie Placu Lecha Kaczyńskiego. NSA odrzucił skargę

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę kasacyjną złożoną przez wojewodę łódzkiego. Tym samym Plan Lecha Kaczyńskiego po blisko roku wróci do swojej wcześniejszej nazwy czyli Placu Zwycięstwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego Plac Lecha Kaczyńskiego wróci do wcześniejszej nazwy Placu Zwycięstwa
Decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego Plac Lecha Kaczyńskiego wróci do wcześniejszej nazwy Placu Zwycięstwa (PAP, Fot: Grzegorz Michałowski)
d24buu0

W grudniu 2017 roku wojewoda Zbigniew Rau zdecydował się zmienić nazwę jednego z najstarszych placów w Łodzi. W drodze rozporządzenia Plac Zwycięstwa został przemianowany na Plac Lecha Kaczyńskiego. W ramach ustawy dekomunizacyjnej zostały zmienione nazwy 30 ulic. Łódzcy radni zaskarżyli tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Od tego czasu trwała sądowa batalia.

Na początku stycznia na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta została przyjęta uchwała, która przywróciła poprzednią nazwę. Miesiąc później wojewoda w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził nieważność uchwały. W lipcu WSA uchylił zarządzenie Rau. Uznał, że nazwa "plac Zwycięstwa" nie propaguje komunizmu. Taką opinię prezentował Urząd Wojewódzki, który powoływał się na opinię IPN.

d24buu0

Wojewoda odwołał się od decyzji do drugiej instancji, który jeszcze raz przyjrzał się sprawie. W środę zapadł ostateczny, prawomocny wyrok w sprawie - informuje radiolodz.pl. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną złożoną przez Rau. Tym samym po blisko roku walki ostatecznie zapadła decyzja, że zamiast Placu Kaczyńskiego pozostanie Plac Zwycięstwa.

Zobacz także: Pawlak wyjaśnia dlaczego "nie ma przebacz" dla PiS

Źródło: radiolodz.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d24buu0

Podziel się opinią

Share
d24buu0
d24buu0
Więcej tematów