W 70. rocznicę wojny domowej, Hiszpanie potępiają Franco
70 lat po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej większość Hiszpanów potępia jej zwycięzcę i późniejszego dyktatora generała Francisco Franco.
18.07.2006 | aktual.: 18.07.2006 18:10
W sondażu opublikowanym we wtorek przez konserwatywny dziennik "El Mundo" 51,3% respondentów wyraziło opinię, że "generalissimo" dokonał puczu przeciwko legalnej władzy. Uważają oni, że bunt wojskowy przeciwko pochodzącym z wyboru instytucjom II Republiki Hiszpańskiej nie miał "żadnego usprawiedliwienia".
Jednocześnie w tym samym sondażu 30% wyraziło opinię, że powstanie wojskowe generała Franco, które dało początek hiszpańskiej wojnie domowej, było "usprawiedliwione" wobec chaosu panującego w kraju.
Inny sondaż, opublikowany przez centrolewicowy dziennik "El Pais", ujawnia, że 64,5% Hiszpanów jest za rehabilitacją wszystkich ofiar wojny domowej (1936-39), zwłaszcza żołnierzy republikańskich.
Zwolennicy buntu wojskowego, który zapoczątkował wojnę, są liczniejsi wśród wyborców konserwatywnej Partii Ludowej (ponad 53%), wśród praktykujących katolików (42,6%) i wśród osób starszych.
Z drugiego sondażu opublikowanego przez ten sam "El Pais" wynika, że większość Hiszpanów popiera prowadzoną przez rząd Jose Luisa Zapatero politykę rehabilitacji republikańskich ofiar frankizmu z okresu wojny domowej i dyktatury wojskowej (1939-75).
64,5% Hiszpanów deklaruje się jako zwolennicy badań historycznych nad wszystkim, co dotyczy wojny domowej, odkrycia zbiorowych mogił, gdzie byli pochowani anonimowo liczni republikanie hiszpańscy straceni w masowych egzekucjach, i rehabilitacji wszystkich ofiar.
Według tego samego sondażu 54,6% Hiszpanów uważa w 70 lat od początku bratobójczej wojny, która spowodowała śmierć 500 tys. osób, że dziś ciągle jeszcze ścierają się ze sobą "dwie Hiszpanie". 36,3% jest przeciwnego zdania.
Jednak 74% uważa, że w dzisiejszej Hiszpanii nie ma żadnego ryzyka powtórzenia się zamachu stanu.
Wojna domowa w Hiszpanii wybuchła 18 lipca 1936 r. Za jej początek uważa się bunt w garnizonach w Melilli (enklawa hiszpańska w Maroku) pod wodzą gen. Franco i Hiszpanii przeciw rządowi republikańskiemu. Doprowadziła do obalenia republiki i ustanowienia w Hiszpanii dyktatury gen. Francisco Franco. Niezwykle krwawa, pociągnęła za sobą wiele ofiar po obu stronach. Zakończyła się w marcu 1939 r.