Trwa ładowanie...
d1yqw4s

USA wycofują wojska z Iraku, a cywile nadal giną

W czwartek w szyickim mieście Hamza w środkowym Iraku eksplozja samochodu-pułapki zabiła co najmniej 12 osób, a 40 zostało rannych. Ofiary wybuchu to głównie kupujący na miejskim targu zwierzęcym.

d1yqw4s
d1yqw4s

To jeden z najtragiczniejszych zamachów w ostatnim czasie w Iraku. Prowincja Babil, gdzie doszło do ataku, jest uważana za jedno z najspokojniejszych miejsc w kraju. Kontrolę nad tym regionem w całości przejęły siły irackie.

Zamach może mieć związek z wynikiem styczniowych wyborów lokalnych, w których większość głosów zgarnęła koalicja szyickiego premiera Nuri’ego al-Maliki.

Dzień wcześniej zamachowiec samobójca zaatakował patrol policji w Bagdadzie. Uzbrojony w pas z ładunkami wybuchowymi terrorysta zabił 3 osoby i ranił kolejne 12.

Choć ostatni rok był w Iraku wyjątkowo spokojny, nadal dochodzi tam do ataków na tle etnicznym i religijnym między szyitami i sunnitami, Arabami i Kurdami.

d1yqw4s

Zapowiedzi Baracka Obamy o wycofaniu jednostek bojowych z Iraku do sierpnia 2010 roku i wszystkich wojsk do końca 2011 roku niektórzy eksperci oceniają jako bardzo ryzykowne. Spadające wpływy z ropy mogą mocno uderzyć w samodzielne irackie siły zbrojne, które są utrzymywane z petrodolarów. W Iraku nadal brakuje także bieżącej wody, elektryczności, a rynek pracy praktycznie nie istnieje.

Zdaniem Marcina Terlikowskiego, cywilnego eksperta z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych istnieje ryzyko, że sytuacja w Iraku może zaostrzyć się z powodu ambicji lokalnych liderów szyickich czy sunnickich.

Również gen. Stanisław Koziej, strateg i ekspert wojskowy przestrzega w wywiadzie dla "Wirtualnej Polski", że gwałtowne wycofanie wszystkich wojsk z Iraku może spowodować wybuch wojny domowej.

d1yqw4s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yqw4s
Więcej tematów