PolskaUroczystości Bożego Ciała w całym kraju

Uroczystości Bożego Ciała w całym kraju

W całym kraju odbyły się uroczystości Bożego Ciała. To jedno z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. Wierni publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.

Uroczystości Bożego Ciała w całym kraju
Źródło zdjęć: © AFP

W Warszawie prymas Polski kardynał Józef Glemp w słowie pasterskim przypomniał znaczenie święta Bożego Ciała dla Kościoła katolickiego. "Uroczystość Bożego Ciała jest świętem katolickim, w którym Kościół przypomina, że Chrystus żyje" - powiedział prymas. Dodał, że święto jest także okazją dla osób stojących na poboczu żywej wiary, by włączyli się w oddawanie czci Zbawicielowi.

Nie lękajcie się

Prymas zaapelował do wiernych, by niczego się nie lękali, gdyż Bóg jest z nimi. "To prawda, że mamy dużo kłopotów, trosk i cierpień. Cieszymy się wolnością, ale za wolność trzeba także płacić" - powiedział prymas, wspominając polskich żołnierzy poległych w Iraku. Zwrócił uwagę na paradoks sytuacji naszych żołnierzy, którzy pojechali do Iraku zaprowadzić pokój, a zginęli z rąk irackich bojowników. "Zabici, bo nie chcieli pozwolić na zabijanie" - zaznaczył prymas Glemp.

W Krakowie głównym motywem rozważań było papieskie kazanie sprzed 25 lat. Przy każdym z czterech ołtarzy kardynał Franciszek Macharski czytał fragment homilii, którą Jan Paweł II wygłosił ćwierć wieku temu na krakowskich Błoniach. "Wezwijcie Ducha Świętego, Ducha Zbawienia, Odkupienia, Nawrócenia i Świętości, Ducha Prawdy, Ducha Miłości i Ducha Męstwa odziedziczonego jako żywa moc po Apostołach" - mówił arcybiskup Macharski.

W Katowicach metropolita górnośląski arcybiskup Damian Zimoń zaapelował o modlitwę za Ojczyznę. W homilii wygłoszonej w Archikatedrze Chrystusa Króla arcybiskup Zimoń podkreślił, że Polska ponownie znalazła się w przełomowym momencie swej historii. "Jesteśmy na zakręcie dziejów, wołajmy za księdzem Piotrem Skargą, który każe nam się modlić za Ojczyznę, nie szukajmy siebie samych, ale dawajmy siebie innym" - powiedział arcybiskup Zimoń.

Dość afer i korupcji

We Wrocławiu arcybiskup Marian Gołębiowski mówił do zebranych podczas uroczystości o potrzebie nowego zrywu narodowego, nowego ducha. "Dość już afer, korupcji i sloganów bez treści" - nawoływał metropolita wrocławski. Arcybiskup nawiązał też do wyborów do Parlamentu Europejskiego. "Wybierzmy ludzi mądrych, poważnych i odpowiedzialnych. Odrzućmy karierowiczów i ludzi słabych. Europa potrzebuje wartości, ducha. Europa potrzebuje Boga" - podkreślił.

W Przemyślu uroczystościom przewodniczył metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik. W homilii, wygłoszonej przy ołtarzu na staromiejskim rynku, przypomniał słowa papieża wypowiedziane 25 lat temu w Warszawie podczas jego pierwszej wizyty w Polsce: "Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi".

Klasyka chrześcijańskiego myślenia

"To powiedzenie weszło do klasyki naszego chrześcijańskiego myślenia" - podkreślił metropolita przemyski. Powołał się też na słowa Ojca Świętego, wypowiedziane w Krakowie na zakończenie tamtej pamiętnej wizyty: "Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara". "Dziś tej wiary bardziej potrzeba, niż w jakiejkolwiek innej epoce" - podkreslił arcybiskup Michalik.

W uroczystościach w Przemyślu uczestniczyli także wierni oraz duchowni obrządku greckokatolickiego, z metropolitą przemysko-warszawskim arcybiskupem Janem Martyniakiem. Jeden z ołtarzy znajdował się przy archikatedrze greckokatolickiej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)