Trwa ładowanie...
d154x8w

Unikatowe znalezisko na dnie Odry. Może mieć nawet 800 lat

Z dna Odry wydobyto zachowany prawie w całości średniowieczny miecz. Znajduje się we fragmencie skórzano-drewnianej pochwy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezentacja średniowiecznego miecza zachowanego niemal całkowicie podczas konferencji prasowej w Muzeum Narodowym w Szczecinie
Prezentacja średniowiecznego miecza zachowanego niemal całkowicie podczas konferencji prasowej w Muzeum Narodowym w Szczecinie (PAP, Fot: PAP/Marcin Bielecki, Marcin Bielecki)
d154x8w

- To znalezisko unikatowe w skali Europy, a być może również całego świata - mówią szczecińscy muzealnicy cytowani przez portal wszczecinie.pl.

Miecz został znaleziony w marcu podczas prac związanych z pogłębianiem toru wodnego Świnoujście - Szczecin. Leżał na dnie Odry, na wysokości Stołczyna. Teraz znalezisko pokazało Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Unikatowe znalezisko

Ze wstępnych oględzin wynika - jak informują lokalne media - że miecz najprawdopodobniej pochodzi z lat 1170-1330. Ma 108 cm długości, jest zachowany w całości, ma oderwaną jedynie część sztychu.

d154x8w

- Zwykle skórzane pochwy ulegają zniszczeniu. W tym przypadku miecz znajdował się jednak w środowisku sprzyjającym jej zachowaniu. Pozwoli to nam przeprowadzić dokładne badania dotyczące gatunków użytych materiałów i detali konstrukcji pochwy, co do tej pory było słabo rozpoznane ze względu na niedostatek innych źródeł bezpośrednich - tłumaczy dr hab. Anna Kowalska kustosz z Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Znaleziskiem mają zająć się badacze z całej Polski. Będą badać jego pochodzenie i dokładniejszą datę powstania.

Podczas prac związanych z pogłębieniem toru wodnego odnaleziono już ponad 100 ton historycznych elementów.

Odkryli 430 niewybuchów z II wojny światowej. Niezwykłe odkrycie imprezowiczów w powiecie żagańskim

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d154x8w

Podziel się opinią

Share
d154x8w
d154x8w
Więcej tematów