Unieważnić referendum
Wniosek o unieważnienie referendum europejskiego złożyło do Sądu Najwyższego "Przymierze dla Polski". Według skarżących, przed i w czasie referendum naruszone zostały prawa wyborcze, Konstytucja RP oraz Europejska Konwencja Praw Człowieka.
"Przymierze dla Polski" działa w ramach "Stowarzyszenia NIE dla Unii Europejskiej - Nie dla UE".
"Wnosimy o unieważnienie referendum wobec ewidentnego lekceważenia obowiązujących w naszym kraju praw obywatelskich w okresie przedreferendalnym i w czasie trwania referendum" - czytamy we wniosku, który w piątek został przekazany PAP.
W uzasadnieniu "Przymierze" mówi o dyskryminacji ugrupowań antyunijnych przez media publiczne, które w nierównym stopniu prezentowały argumenty entuzjastów i przeciwników UE.
Według wnioskodawców złamano przepis o limicie jednej złotówki, którą pojedynczy komitet wyborczy mógł wydać podczas kampanii na jednego wyborcę. "Wydatki na kampanię niejednego komitetu prounijnego z pewnością przekroczyły 30 mln złotych"- czytamy we wniosku. Jako przykład podano TVP, którą nazwano "Dodatkowym Komitetem Wyborczym".
Poza tym "Przymierze dla Polski" zarzuca brak równego dostępu do źródeł finansowania oraz instrumentalne wykorzystanie słów papieża Jana Pawła II.
Wnioskodawcy piszą też w uzasadnieniu o "łamaniu ciszy referendalnej przez media oraz przez SMS-y wysyłane przez operatorów sieci telefonii komórkowej".
Skarżący podkreślają, że podczas kampanii referendalnej doszło do łamania prawa dziecka poprzez wykorzystanie ich do agitacji na rzecz UE.
Wniosek, złożony do SN we wtorek, podpisali: Jerzy Gajewski i Andrzej Zając z "Przymierza dla Polski" oraz Jan Strzeżek z "Nie dla UE".