Trwa ładowanie...
d1l9w17

UNICEF apeluje o pomoc dla dzieci uchodźców w Europie

Spośród tych, którzy szukają schronienia w Europie, co czwarta osoba to dziecko; w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku w Europie ubiegało się o azyl ponad 106 tys. dzieci - informuje UNICEF, apelując o pomoc dla nich.
Share
Dziecko uchodźców na granicy macedońsko-greckiej
Dziecko uchodźców na granicy macedońsko-greckiejŹródło: PAP/EPA, Fot: Valdrin Xhemaj
d1l9w17

"Rozdzierające serca zdjęcia ciał dzieci wyrzucanych przez morze na brzeg Europy, uduszonych w ciężarówkach przekraczających granice czy przerzucanych przez zdesperowanych rodziców ponad murami z drutów kolczastych. Wraz z pogłębianiem się kryzysu uchodźców w Europie, te obrazy prawdopodobnie nie będą ostatnimi, które nas zszokują" - ocenia organizacja.

"Sam szok nie wystarczy. Potrzebne działania"

W ostatnich dniach zdjęcia te znalazły się na pierwszych stronach gazet, były obecne w telewizji i rozpowszechnione w mediach społecznościowych. "Sam szok nie wystarczy. Muszą mu towarzyszyć konkretne działania" - podkreśla UNICEF.

d1l9w17

Organizacja wskazuje, że trudna sytuacja dzieci uchodźców nie jest ich wyborem i nie mają one na nią wpływu; przypomina też, że dzieci uchodźców potrzebują ochrony i mają do niej prawo.

UNICEF apeluje o konkretne działania, m.in. dostarczenie niezbędnej pomocy medycznej, żywnościowej, edukacyjnej oraz wsparcia psychologicznego, a także odpowiedniego schronienia dla uchodźców, które gwarantuje nierozdzielanie rodzin. UNICEF wzywa też do zapewnienia odpowiedniej liczby specjalistów przeszkolonych w opiece nad dziećmi i ich rodzinami.

Organizacja upomina się ponadto o kontynuowanie operacji poszukiwawczych i ratunkowych - nie tylko na morzu, ale także na lądzie, gdzie rodziny poruszają się pomiędzy granicami państw. UNICEF podkreśla, że należy również zrobić wszystko, aby uchronić dzieci uchodźców przed przemocą i wykorzystaniem.

"Trwa debata na temat wypracowania możliwej polityki wobec uchodźców. Nie możemy jednak nigdy zapominać o głęboko ludzkiej naturze tego kryzysu. Ani o jego skali. Ani o dzieciach" - zaznacza UNICEF.

Organizacja przekonuje, że nie powinniśmy zapominać o tym, co kryje się za dramatami rodzin szukających lepszego życia w Europie - różnego rodzaju konflikty. Tylko ich zakończenie, jak podkreśla UNICEF, przyniesie kres nieszczęściu tak wielu ludzi.

d1l9w17

Podziel się opinią

Share
d1l9w17
d1l9w17
Więcej tematów