Trwa ładowanie...
23-06-2015 08:45

UNICEF: 6 mln dzieci rocznie umiera przed swoimi piątymi urodzinami

Jeśli społeczność międzynarodowa w ciągu najbliższych 15 lat nie dołoży starań, by wesprzeć najbardziej potrzebujących, ucierpią miliony dzieci - podkreśla UNICEF w najnowszym raporcie "Progress for Children".

UNICEF: 6 mln dzieci rocznie umiera przed swoimi piątymi urodzinamiŹródło: AFP, fot: ISHARA S. KODIKARA
d1uakad
d1uakad

Według UNICEF, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, do 2030 r. liczba dzieci, które umrą z powodu chorób, którym potrafimy zapobiegać wzrośnie o 68 mln, a 119 mln dzieci będzie niedożywionych.

Raport UNICEF "Progress for Children: Beyond Averages" przedstawia wnioski z realizacji Milenijnych Celów Rozwoju - to deklaracja przyjęta w 2000 r. przez przywódców 189 państw na szczycie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Osiem zobowiązujących ich celów to wyeliminowanie skrajnego ubóstwa i głodu, zapewnienie powszechnego nauczania na poziomie podstawowym, równość płci i awans społeczny kobiet, ograniczenie umieralności dzieci, poprawa opieki zdrowotnej nad matkami, walka z AIDS i malarią, ochrona środowiska naturalnego a także zbudowanie globalnego partnerstwa między narodami na rzecz rozwoju. Termin realizacji celów został określony na 2015 rok.

Z raportu wynika, że mimo istotnych osiągnięć, niemal 6 mln dzieci rocznie umiera przed swoimi piątymi urodzinami, 289 tys. kobiet każdego roku umiera w trakcie porodu, a 58 mln dzieci i nie chodzi do szkoły.

d1uakad

Jednocześnie organizacja podaje co do tej pory udało się osiągnąć. To m.in. spadek o połowę umieralności dzieci poniżej 5. roku życia (z 90 do 43 przypadków na 1000 żywych urodzeń); zmniejszenie o 41 proc. liczby dzieci niedożywionych; o 45 proc. zmniejszył się też wskaźnik umieralności matek, a około 2,6 mld ludzi uzyskało dostęp do źródeł wody pitnej.

- Milenijne Cele Rozwoju pozwoliły na osiągnięcie ogromnego postępu w poprawie sytuacji dzieci na świecie. Jednocześnie ukazały nam, jak wiele dzieci wciąż potrzebuje naszego wsparcia - powiedział cytowany w przesłanym komunikacie dyrektor generalny UNICEF Anthony Lake.

Według UNICEF pozostawienie tych dzieci samym sobie może mieć dramatyczne konsekwencje.

"Przy obecnej skali postępu oraz biorąc pod uwagę wzrost liczby ludności na świecie szacuje się, że do 2030 r. o 68 mln wzrośnie liczba dzieci, które umrą z powodu chorób, którym potrafimy zapobiegać; w 2030 r. 119 mln dzieci będzie niedożywionych; w 2030 r. pół miliarda ludzi na świecie nie będzie miało dostępu do sanitariatów; niemal 100 lat upłynie, zanim wszystkie dziewczęta z ubogich rodzin mieszkających w Afryce Subsaharyjskiej zdobędą wykształcenie średnie" - czytamy w komunikacie UNICEF.

d1uakad

UNICEF przypomina, że światowi przywódcy wkrótce wyznaczą Cele Zrównoważonego Rozwoju, które zastąpią Cele Milenijne. Według organizacji dobro najbardziej pokrzywdzonych dzieci powinno być w pierwszej kolejności brane w nich pod uwagę.

"Usprawniony proces gromadzenia danych może pomóc w identyfikacji dzieci najbardziej narażonych na wykluczenie. Lepszy system edukacji, opieki medycznej i społecznej są kluczowe w zapewnieniu pomocy większej liczbie dzieci. Korzyści zarówno krótko- jak i długoterminowe mogą również przynieść mądre inwestycje dostosowane do potrzeb najbardziej pokrzywdzonych dzieci" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Lewandowski ambasadorem UNICEF

d1uakad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uakad
Więcej tematów