Unia Lewicy nie przystąpiła do porozumienia partii lewicowych
Unia Lewicy nie przystąpiła do
wypracowanego przez grupę organizacji lewicowych Porozumienia
Programowego Lewicy. Porozumienie sygnowały m.in. Polska Partia
Socjalistyczna, Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka
(ROG), Racja Polskiej Lewicy oraz Demokratyczna Partia Lewicy.
Wiceprzewodniczący Unii Lewicy Szymon Niemiec powiedział, że zdaniem jego partii, w dokumencie zawarto zbyt mało tez światopoglądowych oraz nie ma "postawienia na rozwój gospodarki".
Nie możemy podpisać się pod dokumentem, który nie spełnia naszych oczekiwań - podkreślił Niemiec. Jak dodał, w porozumieniu postanowiono "iść w stronę neoliberalizmu", a UL "się z tym nie zgadza".
Niemiec zaznaczył jednak, że Unia Lewicy jest nadal otwarta na rozmowę. Będziemy podejmować rozmowy i współpracę z innymi ugrupowaniami, ale z zastrzeżeniami dotyczącymi kwestii programowych - zaznaczył wiceszef UL.
Jak powiedział przewodniczący ROG prof. Paweł Bożyk, Porozumienie Programowe Lewicy mówi min. o wprowadzeniu podatku obrotowego, bezpłatnej nauce na wszystkich szczeblach i równym traktowaniu obywateli.
Bożyk podkreślił, że UL chciała zacząć dokument "od tego, aby zerwać konkordat z Kościołem i wystąpić zdecydowanie z twarzą antykościelną". Jego zdaniem, obecnie nie jest najlepszy czas dla lewicy, aby "kruszyć kopię o te sprawy".
Unia Lewicy powiedziała, że popiera nasz program, ale ponieważ nie ma tego akapitu, który ona chciała wnieść do tego dokumentu, to nie może go sygnować - tłumaczył Bożyk.
Jak dodał, teraz dokument będzie konsultowany ze związkami zawodowymi. Natomiast w marcu planowana jest ogólnopolska dyskusja na jego temat. Jeżeli SLD przyjmie ten manifest, to pójdziemy razem z SLD - zaznaczył lider ROG.