Trwa ładowanie...
26-03-2014 15:43

UNESCO: projekt biurowca naprzeciwko Zamku Królewskiego - do zmiany

Według UNESCO projekt biurowca realizowanego naprzeciwko Zamku Królewskiego w Warszawie powinien zostać zmieniony, bo budynek może zdominować przestrzeń Starego Miasta - poinformował generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski. Zmian obecnie może dokonać jedynie inwestor.

UNESCO: projekt biurowca naprzeciwko Zamku Królewskiego - do zmianyŹródło: Fotolia
d2jslt1
d2jslt1

Chodzi o działkę naprzeciwko Zamku Królewskiego na rogu ul. Podwale i Senatorskiej, na której powstaje biurowiec. Inwestycja realizowana jest w bliskim sąsiedztwie Starego Miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zaniepokojone inwestycją Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu, z którym władze Warszawy nie skonsultowały budowy, zleciło pod koniec roku przeprowadzenie ekspertyzy. Główne tezy raportu przedstawił na konferencji prasowej w Zamku Królewskim w Warszawie generalny konserwator zabytków.

Żuchowski podkreślił, że dokument potwierdza przypuszczenia, że realizowany budynek jest za duży i może konkurować z przestrzenią starówki, a elementy jego elewacji nie pasują do otoczenia. - Odpowiedź Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu jest taka, że można tam budować, ale wątpliwości budzi projekt końcowy - powiedział.

- Mamy poważny problem proceduralny, jak w takiej sytuacji się zachować, bo inwestor ma prawomocne pozwolenie na budowę. Była próba wstrzymania tego pozwolenia, ale zgodnie z polskim prawem skutecznego wstrzymania nie można było dokonać. Wszystko wskazuje na to, że te zmiany będzie można wprowadzić tylko i wyłącznie po akceptacji samego inwestora. Będę do tego dążył - zaznaczył Żuchowski.

Decyzję zezwalającą na realizację inwestycji bez konsultacji z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu podjął stołeczny konserwator zabytków Piotr Brabander. - Mimo że miał na piśmie opinię wydaną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, która mówiła wprost, że tę decyzję należy skonsultować z UNESCO, stołeczny konserwator doszedł do wniosku, że tego nie trzeba konsultować, ponieważ inwestycja nie leży w granicach samego wpisu, lecz na jego granicy - mówił generalny konserwator zabytków.

d2jslt1

- Wywołuje to u mnie potężną irytację - komentował Żuchowski uznając, że "stołeczny konserwator zabytków miał wystarczająco dużo czasu, by skonsultować się z Centrum Światowego Dziedzictwa i wypracować końcowy projekt, który by spełniał warunki i nie byłoby wątpliwości".

Generalny konserwator zabytków ocenił, że sytuacja staje się jeszcze bardziej dyskomfortowa w związku z członkostwem Polski w Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO. - Od listopada ub.r. jesteśmy w gronie 21 państw, które tak naprawdę mają narzucać standardy ochrony w obszarze UNESCO, a mamy taki przypadek i teraz trzeba z dużą roztropnością i rozwagą do tego problemu podejść - podkreślił.

Rzecznik prasowy inwestora, spółki Senatorska Investment, Agata Laskowska powiedziała, że inwestor nie otrzymał raportu i o sprawie dowiedział się z mediów. - Nie jestem w stanie w żaden sposób powiedzieć o krokach firmy jeżeli nie dostaliśmy pełnej wersji raportu. Czekamy na raport i gdy zapoznamy się z jego szczegółami podejmiemy na pewno decyzje - podkreśliła.

Wskutek kontrowersji wokół budowy przy ul. Podwale w listopadzie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała przeprowadzenie procedury pozwolenia na budowę biurowca od nowa, tym razem pod nadzorem UNESCO. Inwestorzłożył zażalenie na decyzję prezydent do wojewody mazowieckiego, który uchylił postanowienie o wstrzymaniu budowy. Prace budowlane przy ul. Podwale 1 trwają.

d2jslt1

Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu oczekuje konsultacji w przypadku każdej zmiany czy prac konserwatorskich realizowanych na obszarze obiektów objętych ochroną UNESCO. Z listy światowego dziedzictwa UNESCO skreślono m.in. Drezno po tym, jak eksperci uznali wybudowany tam most na Łabie za niedopuszczalną ingerencję w krajobraz.

Stare Miasto w Warszawie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 r.

Warszawska starówka została niemal całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej. Po zakończeniu wojny postanowiono o odbudowie Starego Miasta, decydując się na przywrócenie jego świetności z XVIII w. Projekt rekonstrukcji opracowało Biuro Odbudowy Stolicy, powołane

d2jslt1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jslt1
Więcej tematów