Trwa ładowanie...
25-09-2014 04:31

Ukraiński minister: polski sprzęt ratuje życie naszych żołnierzy

Ukraina ma nadzieję, że polski sprzęt wojskowy, który ratuje już życie ukraińskich żołnierzy na wschodzie kraju, nadal będzie tutaj trafiał - powiedział minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow podczas otwartych w środę targów zbrojeniowych w Kijowie.

Share
Ukraiński minister: polski sprzęt ratuje życie naszych żołnierzyŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d1yzr5o

- Polska jest jednym z niewielu krajów, które w obecnej sytuacji zachowują się wobec Ukrainy fair. Jedyna porządna umowa, którą Ukraina zawarła z partnerami zagranicznymi, to kontrakt z polską firmą - mówił minister w trakcie międzynarodowych targów zbrojeniowych "Arms and Security".

Awakow poinformował, że Ukraińcy kupili w Polsce kamizelki kuloodporne i hełmy wyprodukowane przez Maskpol, spółkę należącą do Polskiego Holdingu Obronnego.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni. Sądzę, że są to najlepsze kamizelki, jakie są na rynku, i najlepsze hełmy, które uratowały życie wielu naszych żołnierzy. Wiem to z rozmów z dowódcami, którzy są na froncie" - przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Szef MSW podkreślił, że realizacja tego kontraktu możliwa była dzięki ścisłej współpracy władz Ukrainy z polskim rządem.

d1yzr5o

Awakow uważa, że Polska rozumie, w jakiej sytuacji znajduje się dziś Ukraina. - Polska powinna być najmniej cynicznym państwem spośród członków UE i najlepiej rozumieć niebezpieczeństwo agresji rosyjskiej. W jej interesie leży uzbrajanie Ukrainy i wspomaganie nas dostawami, finansowaniem zakupów sprzętu czy też ich kredytowaniem - powiedział.

"Będziemy intensywnie współpracowali"

Minister poinformował, że Ukraina ma określone plany współpracy wojskowej z naszym krajem. - Znamy plusy produkcji polskiego przemysłu obronnego i oczekujemy, że będziemy intensywnie współpracowali w tej dziedzinie. Prezydent Petro Poroszenko rozmawiał o tym z prezydentem Bronisławem Komorowskim, a dalsze kontakty kontynuowane są na poziomie premierów i ministerstw. Sądzę, że relacje w tym zakresie będą dynamiczne - oświadczył Awakow.

Jak donosiła w czerwcu i lipcu polska prasa branżowa, Maskpol dostarczył na Ukrainę kilka tysięcy hełmów i kamizelek kuloodpornych. Kontrakt - według ukraińskich mediów - miał zostać podpisany w połowie maja.

Producent nie chciał potwierdzić tych doniesień, ale w lipcu w internecie pojawił się film z wizyty Awakowa w jednej z jednostek. Widać na nim żołnierzy ubranych w hełmy i kamizelki kuloodporne takiego samego typu jak produkowane przez Maskpol i w takim samym kamuflażu jak używany przez Wojsko Polskie.

d1yzr5o

Natomiast na początku września szef MON Tomasz Siemoniak przyznał, że na Ukrainę przekazano dwa tysiące kamizelek kuloodpornych. Nie wyjaśnił jednak, czy chodziło o sprzęt prosto z fabryki, czy np. z demobilu.

Hełmy i kamizelki kuloodporne pochodzące z demobilu wywoziły z Polski na Ukrainę osoby prywatne. W lipcu media podawały, że polscy celnicy wstrzymują te transporty, a prokuratura wszczęła w tych sprawach kilka śledztw. Umorzono je jednak z powodu niskiej szkodliwości społecznej.

d1yzr5o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yzr5o
Więcej tematów