Trwa ładowanie...
dllqkv2
dllqkv2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Twój Ruch: tak zmienić konstytucję, by rozdzielić państwo od Kościoła

Wykreślenie artykułów o konkordacie i nauce religii w szkołach, uzależnienie liczby posłów od frekwencji oraz zapisy, umożliwiające przyjęcie euro znalazły się wśród propozycji zmian w konstytucji, przedstawionych przez liderów komitetu Europa Plus - Twój Ruch.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dllqkv2

Janusz Palikot, Jan Hartman i Krzysztof Iszkowski z komitetu Europa Plus - Twój Ruch zaprezentowali w sobotę swoje pomysły konstytucyjne podczas konferencji prasowej na Placu Zamkowym w Warszawie, krótko przed państwowymi uroczystościami obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja.

Zaproponowali, by w ustawie zasadniczej przede wszystkim umieścić zapisy, które umożliwią wprowadzenie w Polsce waluty euro. - Polega to na zmianie obecnego art. 227, tak żeby zapisać, że Narodowy Bank Polski jest częścią europejskiego systemu banków centralnych - podkreślił Iszkowski.

Poza tym propozycje prowadzą do likwidacji senatu oraz zagwarantowania, jak mówili liderzy Europy Plus - Twój Ruch, "rzeczywistego rozdziału państwa od Kościoła". - Chodzi o wykreślenie zapisów przewidujących istnienie konkordatu i dopuszczających nauczanie religii w szkołach publicznych - dodał Iszkowski.

dllqkv2

Poza tym Europa Plus - Twój Ruch proponuje ograniczenie liczby posłów; byłaby ona uzależniona od frekwencji wyborczej: za każde 0,25 procenta uprawnionych do głosowania, którzy nie wezmą w nim udziału, odejmować jeden mandat od liczby 460. Projekt przewiduje także wykreślenie art. 18 obecnej konstytucji, przewidującego, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny.

Liderzy Europy Plus - Twojego Ruchu przekonywali, że swoimi propozycjami "chcą zainicjować debatę nad konstytucją". Taka debata i tak jest konieczna, bo Polska musi przeprowadzić zmiany konstytucyjne, by wprowadzić walutę euro - argumentowali.

- Bardzo ważne jest, by wszelkie elementy o charakterze ideologicznym, stojące w sprzeczności z ideologiczną bezstronnością państwa zostały z konstytucji usunięte; niepotrzebna jest preambuła, która ma charakter właśnie światopoglądowy - mówił Jan Hartman. - Trzeba też jednoznacznie w konstytucji nakazać wszystkim związkom wyznaniowym podporządkowanie się prawu polskiemu - dodał.

Hartman zaznaczył też, że "konstytucja nie może być przedmiotem targów między Rzeczpospolitą Polską, a Stolicą Apostolską". - Musi być rzeczywistą gwarancją równości i wolności wszystkich obywateli, gwarancją swobód osobistych i politycznych, gwarancją równego traktowania wszystkich, gwarancją powściągliwości państwa i jego bezstronności w zakresie spraw wiary, spraw etycznych i światopoglądowych - argumentował Hartman.

dllqkv2

- Co jest przed nami do zrobienia w sprawie tych zmian symbolizuje to, że w tej chwili prezydent Bronisław Komorowski jest w kościele. Trudno sobie wyobrazić coś bardziej absurdalnego, niż właśnie taką sytuację - zauważył Janusz Palikot. - To właśnie pokazuje podległość państwa i konstytucji pod Kościół. Bo właśnie dzisiaj w żadnym wypadku nie uchodzi prezydentowi pójść do kościoła - dodał.

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystej mszy św. w intencji ojczyzny, odprawianej w warszawskiej archikatedrze Św. Jana Chrzciciela.

Podczas konferencji prasowej działacze komitetu Europa Plus - Twój Ruch rozdali dziennikarzom swoje propozycje konstytucyjne, wpisane w tekst jednolity obecnej ustawy zasadniczej.

dllqkv2

Podziel się opinią

Share

dllqkv2

dllqkv2
Więcej tematów