Trwa ładowanie...

TV: Arabia Saudyjska przemieściła 30 tys. żołnierzy na granicę z Irakiem

Panarabska telewizja Al-Arabija poinformowała, że Arabia Saudyjska przemieściła 30 tys. żołnierzy na granicę z Irakiem, gdy swoje posterunki w tym regionie porzuciła iracka armia. Bagdad zaprzecza jakoby doszło do wycofania sił ochrony pogranicza.

Share
TV: Arabia Saudyjska przemieściła 30 tys. żołnierzy na granicę z Irakiem
Źródło: AFP, fot: Mohammed Sawaf
d2wazii

Stacja twierdzi, że dotarła do nagrania wideo, na którym widać ok. 2,5 tys. irackich żołnierzy stacjonujących na pustyni położonej na wschód od irackiego miasta Karbala po wcześniejszym porzuceniu posterunków na granicach z Arabią Saudyjską i Syrią. Oficer pokazany w nagraniu mówi, że irackie oddziały otrzymały rozkaz opuszczenia zajmowanych pozycji; według niego nie podano powodu. Autentyczności nagrania nie udało się potwierdzić - zastrzegł Reuters.

Rzecznik rządu irackiego ds. wojskowych zaprzeczył, że doszło do wycofania sił ochrony pogranicza znad saudyjskiej granicy. - To nieprawdziwa informacja wymierzona w morale naszych ludzi i naszych bohaterskich bojowników - powiedział dziennikarzom w Bagdadzie generał Kasem Atta odpowiedzialny za bezpieczeństwo przy premierze Nurim al-Malikim.

Dodał, że granica z Arabią Saudyjską "jest całkowicie w rękach" irackich wojsk ochrony pogranicza.

d2wazii

Tymczasem saudyjski król Abd Allah zlecił podjęcie wszelkich działań koniecznych dla ochrony państwa przed "zagrożeniem terrorystycznym" - podała państwowa agencja SPA.

W Iraku od czerwca trwa ofensywa sunnickich dżihadystów z organizacji Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) przeciw zdominowanemu przez szyitów rządowi w Bagdadzie. Islamiści, którzy opanowali obszary na północy i zachodzie Iraku, a w sąsiedniej Syrii walczą w wojnie domowej z reżimem Baszara al-Asada, w niedzielę ogłosili powstanie kalifatu na zajętych terytoriach w obu krajach.

d2wazii

Podziel się opinią

Share
d2wazii
d2wazii
Więcej tematów