Trwa ładowanie...
d2992xj
IAR

Trzy uczennice londyńskiej szkoły uciekły do kalifatu

Brytyjskie władze apelują o powrót do kraju trzech uciekinierek z Londynu do islamskiego kalifatu w Syrii i Iraku. Dwie 15-latki i ich starsza o rok szkolna koleżanka wyszły we wtorek z domu podając rodzicom wiarygodne powody, po czym udały się na lotnisko Gatwick i odleciały do Stambułu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trzy uczennice londyńskiej szkoły uciekły do kalifatu
(Fotolia)
d2992xj

Dziewczynki podążyły śladem innej koleżanki, z tej samej szkoły, która zbiegła do Syrii w grudniu. Eksperci zwracają uwagę, że radykalizacja muzułmańskich dziewcząt następuje tak jak w wypadku chłopców - za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dziewczęta pociąga romantyka dżihadu i małżeństwa z jego bohaterami. Doktor Erin Saltman z Instytutu Strategicznego Dialogu mówiła BBC, że czeka je jednak zupełnie inna rzeczywistość.

- Jako kobiety będą skazane głównie na pobyt w domu. Będą go mogły opuścić tylko za zgodą męża. Nie będą miały prądu. Propaganda obiecuje im za darmo mieszkanie, ale to dlatego, że tyle rodzin wymordowano lub zmuszono do ucieczki. To będą bardzo trudne realia, zwłaszcza dla tak młodych dziewcząt - mówiła

Charlie Winter z walczącej z islamizmem fundacji Quilliam stwierdził jednak w rozmowie z BBC. - Dla dżihadystki-nastolatki, która naprawdę wierzy w ideę islamskiego państwa, to jest porządek, jaki nakazał na ziemi Bóg. Wcale nie jest im obca idea, że poddadzą się woli nieznanego mężczyzny walczącego za sprawę - zauważył.

d2992xj

Zobacz także: Nigeryjscy islamiści szkolą dzieci

d2992xj

Podziel się opinią

Share
d2992xj
d2992xj
Więcej tematów