PolskaTrzy tysiące żołnierzy utworzyło napis "Solidarność"

Trzy tysiące żołnierzy utworzyło napis "Solidarność"

Zdjęcie ok. trzech tysięcy żołnierzy ustawionych tak, że tworzyli logo "Solidarności" wykonał na terenie Stoczni Gdańsk znany polski artysta Piotr Uklański.

Trzy tysiące żołnierzy utworzyło napis "Solidarność"
Źródło zdjęć: © PAP

Wybrałem żołnierzy do tego zdjęcia, bo nie chciałem robić jakiejś sentymentalnej pocztówki. Zależało mi na wprowadzeniu do tego pomysłu zgrzytu, w pozytywnym sensie. Bo można to zinterpretować, że oto nagle wojsko zapisało się do "Solidarności". To jest nowa jakość - powiedział dziennikarzom artysta po realizacji zdjęcia.

Projekt "Solidarność" nawiązuje do innego dzieła Uklańskiego "Untitled (John Paul II) 2004", będącego portretem papieża złożonego z 3,5 tys. ludzi. Powstało on podczas 26. Biennale Sztuki w Sao Paulo.

Fotografia logo "Solidarności" Uklańskiego trafi do Muzeum Narodowego w Gdańsku. Cały projekt powstał w ramach 12. Festiwalu Gwiazd, który będzie odbywał się w Gdańsku w dniach 5-8 lipca.

Piotr Uklański urodził się w 1968 r. w Warszawie, gdzie studiował na Akademii Sztuk Pięknych, a następnie w Nowym Jorku. Jego prace były wystawiane w najbardziej cenionych światowych muzeach m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centrum Pompidou w Paryżu i Kunshalle w Bazylei. Artysta mieszka w USA.

Międzynarodowe uznanie przyniósł mu już debiut na nowojorskiej scenie artystycznej, praca "Dance Floor" przedstawiająca posadzkę pulsującą światłami w rytm tanecznej muzyki. Praca ta pokazywana była w wielu miastach USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Japonii, na Tajwanie i w Korei Południowej.

W Polsce rozgłos Uklańskiemu przyniosła wystawa "Naziści" w warszawskiej Zachęcie w 2000 r., przedstawiająca zdjęcia aktorów w mundurach oficerów niemieckich z czasu II wojny światowej. Część tej ekspozycji została demonstracyjnie zniszczona szablą przez Daniela Olbrychskiego - aktor nie chciał, aby jego wizerunek kojarzył się z faszystami.

Uklański jest artystą wszechstronnym. Sięga po najróżniejsze środki wyrazu: fotografię, rzeźbę, performance, film. W 1999 r. na filarze Domu Towarowego Smyk w Warszawie wykonał mozaikę z potłuczonych talerzy, odpadków z fabryki porcelitu. Na otwarcie Biennale Sztuki Manifesta 2 w Luxemburgu, w 1998 r., artysta zorganizował pokaz kaskadera płonącego w ogniu. W 2006 r. na festiwalu w Cannes zaprezentował swój pierwszy długometrażowy film "Sumer Love" z udziałem Bogusława Lindy, Katarzyny Figury i Vala Kilmera.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)