Trwa ładowanie...
d1o8bu6
iran

Trump potępiony przez 16 stanów

Prokuratorzy generalni z 16 stanów, w tym Kalifornii, Pensylawnii i Nowego Jorku, wydali w niedzielę wspólne oświadczenie, w którym potępili dekret prezydenta USA Donalda Trumpa ograniczający imigrację z siedmiu krajów z większością muzułmańską.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trump potępiony przez 16 stanów
(PAP, Fot: JIM LO SCALZO)
d1o8bu6

Uznając dekret za niekonstytucyjny, sygnatariusze oświadczenia wyrazili oczekiwanie, że zostanie on obalony, a do tego czasu "będą oni pracowali w celu zapewnienia, aby możliwie najmniej ludzi ucierpiało z powodu chaotycznej sytuacji, jaką dekret stworzył".

Stanowa palestra prokuratorów uznała także, że wolność religijna jest fundamentalną zasadą USA i żaden prezydent nie może zmienić tej wartości.

Podpisany przez Trumpa 27 stycznia dekret zawiesza do odwołania przyjmowanie uchodźców z Syrii, a imigrantów z innych krajów na 120 dni. W tym czasie administracja USA ma sprawdzić, z których krajów uchodźcy stanowią najmniejsze ryzyko.

d1o8bu6

Dokument ponadto przewiduje wstrzymanie przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem. Dotyczy to obywateli Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu.

Antyimigracyjne rozporządzenie Trumpa zaczęło funkcjonować już od pierwszych dni, gdy na kairskim lotnisku siedmiu migrantom - sześciu z Iraku i jeden z Jemenu - uniemożliwiono wejście na pokład samolotu linii EgyptAir, który miał lądować na nowojorskim lotnisku JFK.

Sytuacja odbiła się szeroki echem wśród światowej opinii publicznej. Wielu liderów państw otwarcie skrytykowało postawę amerykańskiej administracji oraz samego prezydenta.

d1o8bu6

Podziel się opinią

Share

d1o8bu6

d1o8bu6
Więcej tematów