Trwa ładowanie...
pogoda

To nie koniec wichur. IMGW wydało ostrzeżenia, wojsko w gotowości

Orkan Fryderyka od wczoraj zbiera tragiczne żniwo w całej Europie. W niektórych regionach nadal obowiązuje 2. stopień zagrożenia przed silnym wiatrem.

Share
To nie koniec wichur. IMGW wydało ostrzeżenia, wojsko w gotowości
Źródło: PAP
d488cp1

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na piątek alerty pierwszego i drugiego stopnia dotyczące silnego wiatru, opadów śniegu i oblodzenia. Dla Bieszczad i Beskidu Niskiego ostrzeżenie drugiego stopnia ma obowiązywać do godziny 14. Z kolei dla województwa podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego obowiązuje ostrzeżenie 1 stopnia.

W piątek prędkość wiatru może wynieść do 65km/h w centrum kraju, na południowym wschodzie do 80km/h, a w Karpatach nawet do 110km/h. Po nocnych wichurach na szlakach mogą leżeć połamane gałęzie i drzewa. Istnieje też zagrożenie lawinowe.

Po naradzie ministra Morawieckiego ogłoszono, że w razie pogorszenia się sytuacji pogodowej w gotowości pozostaje 8 tys. żołnierzy oraz ponad 1,4 tys. jednostek sprzętu wojskowego.

d488cp1

Orkan Fryderyka uderzył w Polskę, wcześniej robiąc spustoszenie m.in. w Irlandii, krajach Beneluksu, Francji oraz w Niemczech. Port lotniczy Schiphol w Amsterdamie czasowo zawiesił działalność. Samoloty miały duże problemy z lądowaniem. W Europie zginęło 11 osób. W Polsce nie było aż tak dramatycznie, ale wichura spowodowała olbrzymie szkody i utrudnienia. Tysiące osób nie ma prądu.

d488cp1

Podziel się opinią

Share
d488cp1
d488cp1
Więcej tematów