To może zaszkodzić Polakom na Litwie?
Przytaczane przez władze Litwy wyniki badań, według których 42% członków mniejszości narodowych nie zna litewskiego i z tego powodu ma problemy ze znalezieniem pracy, są niezgodne z prawdą - wskazuje Europejska Fundacja Praw Człowieka z siedzibą w Wilnie.
28.03.2011 | aktual.: 28.03.2011 13:48
- Litewski Instytut Pracy i Badań Społecznych potwierdził przypuszczenia Europejskiej Fundacji Praw Człowieka, iż cytowane przez władze Litwy wyniki badań nie są zgodne z prawdą - napisano w komunikacie Fundacji.
W 2008 roku instytut ten przeprowadził badania dotyczące sytuacji na rynku pracy kobiet i mężczyzn należących do mniejszości etnicznych. Wyniki badań posłużyły jako główny argument przyjęcia nowelizacji ustawy o oświacie; krytycy nowelizacji twierdzą, że pogarsza ona sytuację mniejszości narodowych.
- Po dogłębnej analizie badań okazało się, że liczba 42% odzwierciedla tylko opinię respondentów, nie zaś ich bezpośrednie doświadczenia - napisano w komunikacie.
- Jako główną przyczynę niezatrudnienia respondenci wskazali m.in. niskie wynagrodzenie - 33,7%. Tylko 3,9% Polaków jako przyczynę swego niezatrudnienia wskazało niedostateczną znajomość języka litewskiego - napisano w komunikacie.
Zaznaczono w nim, że "celem danego badania była ocena sytuacji przedstawicieli mniejszości narodowych na rynku pracy, dlatego też wśród respondentów dominowały osoby starsze". Osoby, które wzięły udział w badaniu, "ukończyły szkołę przed odzyskaniem przez Litwę niepodległości, stąd też ich słaba znajomość języka litewskiego".
Przyjęta przez litewski parlament nowelizacja ustawy o oświacie zakłada m.in. zwiększenie w szkołach mniejszości narodowych liczby przedmiotów wykładanych w języku litewskim, a także ujednolicenie egzaminu maturalnego z języka państwowego w szkołach litewskich i mniejszości narodowych.
Jak twierdzą władze Litwy, poprawki te przyczynią się do lepszej integracji mniejszości narodowych ze społeczeństwem litewskim i zwiększą możliwości zatrudnienia.
Poprawkom tym sprzeciwiają się przedstawiciele mniejszości narodowych. - W przyjętej ustawie dostrzegamy wyraźne pogorszenie oświaty mniejszości narodowych. (...) Jest to dyskryminujące i nieetyczne względem uczniów szkół mniejszości narodowych, ich rodziców i pracujących w tych szkołach nauczycieli - napisali w liście do prezydent Dalii Grybauskaite prezesi: Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie - Mirosław Szejbak, Zrzeszenia Nauczycieli Rosyjskich Szkół na Litwie - Ela Kanaite i Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" - Józef Kwiatkowski.
Przedstawiciele mniejszości narodowych proszą prezydent o zawetowanie nowelizacji ustawy o oświacie.