"The Independent" o polskiej emigracji zarobkowej w Wielkiej Brytanii
Około 100 tysięcy Polaków opuściło rodziny i własny kraj wyjeżdżając do pracy w Wielkiej Brytanii - pisze londyński dziennik "The Independent", zastrzegając jednak, iż w minionych miesiącach nie sprawdziły się obawy dotyczące masowego napływu imigrantów.
W artykule zatytułowanym: "Czy ostatnia osoba opuszczająca Polskę grzecznie zgasi światło?", gazeta pisze, iż w ciągu roku, jaki minął od wejścia Polski do Unii Europejskiej, przedsiębiorczy, ambitni Polacy stali się integralną częścią brytyjskiego rynku pracy, tysiącami przybywając do Zjednoczonego Królestwa i podejmując się każdej pracy.
Jako nowi partnerzy w UE, Polacy mają wszelkie prawo wykorzystania szansy w Wielkiej Brytanii i faktycznie chwytają każdą nadarzającą się taką okazję.
Brytyjskie biuro statystyczne szacuje, że od maja do grudnia 2004 roku, w Wielkiej Brytanii formalnie zarejestrowało się 73 tysiące Polaków, poszukujących pracy. W rok po akcesji ich liczba wynosi prawie 100 tysięcy. Jak podkreśla "The Independent", nie sprawdziły się jednak obawy antyunijnych sceptyków, iż problem imigracji wymknie się spod kontroli. Wśród kilkudziesięciu tysięcy Polaków, przybyłych do pracy do Wielkiej Brytanii, z wsparcia brytyjskiej pomocy społecznej chciało skorzystać niespełna 30 osób. Większość po prostu chce pracować.
"The Independent" podkreśla, iż według brytyjskiego resortu spraw wewnętrznych, 83% przybywających Polaków to ludzie młodzi, w wieku 18-34 lat. Część z nich to także osoby doskonale wykształcone.
Londyński dziennik cytuje wypowiedź Katinki Barysch z Centrum ds. Reform Europejskich, która uważa, że "dla wielu państw Europy Wschodniej jedną z konsekwencji wejścia do Unii Europejskiej może stać się utrata najlepszych i najzdolniejszych".
"W szczególności trwa drenaż polskich specjalistów w dziedzinie technologii informatycznych; pozostałe kraje Europy uświadomiły sobie bowiem wreszcie, że Polska dysponuje kadrą najlepiej wykształconych informatyków na świecie" - pisze gazeta, zastrzegając jednak, iż nie wszyscy utalentowani młodzi ludzie szukają szczęścia poza granicami kraju.
Według "The Independent", wyjeżdżający do pracy w Wielkiej Brytanii Polacy należą do trzech kategorii: zdesperowanych bezrobotnych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów chcących robić kariery na Zachodzie i wykształconych absolwentów, mających ograniczone szanse znalezienia zatrudnienia w kraju. Coraz więcej osób, przybywających do Wielkiej Brytanii to ku zadowoleniu gospodarzy przedstawiciele tej trzeciej grupy - pisze "The Independent".