PolskaTelemost Muzeum Auschwitz-Birkenau z Dallas w USA

Telemost Muzeum Auschwitz-Birkenau z Dallas w USA

Telemost połączył Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau z Dallas w Stanach Zjednoczonych. Za jego pośrednictwem amerykańska młodzież i nauczyciele poznawali historię hitlerowskiego obozu Auschwitz.

Amerykanie obejrzeli krótki film wprowadzający. Pokazano im także teren obozu i ekspozycję w tak zwanej Saunie, która znajduje się na terenie Auschwitz II - Birkenau - powiedziała starszy kustosz muzeum Teresa Świebocka.

Budynek tzw. Centralnej Sauny to największy obiekt wybudowany na terenie Birkenau w okresie istnienia obozu. Władze obozowe oddały go do użytku w grudniu 1943 roku. Do stycznia 1945 roku prowadzono w nim wstępną procedurę przyjmowania do obozu Birkenau dziesiątków tysięcy więźniów i więźniarek, głównie Żydów i liczne grupy Polaków, a także osób innych narodowości. W 2001 r. otwarto w nim stałą ekspozycję.

Na prośbę młodzieży muzealnicy zaprezentowali też kilka eksponatów. Wśród nich rękopis - świadectwo zbrodni hitlerowskich, pisany przez deportowanego Żyda greckiego, prawdopodobnie o nazwisku Nadzari. Zakopał go w termosie koło krematorium III.

Termos został odnaleziony wiele lat po wojnie przez młodzież z technikum leśnego, która rokrocznie pielęgnuje i sprząta teren byłego obozu. Ten eksponat pokazuje, że tu ciągle znajduje się nowe rzeczy, odzyskuje dokumenty - powiedziała Świebocka.

Amerykanie zobaczyli także portrety i pukle włosów Żydówki Mali Zimetbaum i Polaka Edwarda Galińskiego, których łączyła miłość. Galiński postarał się o mundur SS, a Zimetbaum o blankiet przepustki. 24 czerwca 1944 roku Edward ubrany w mundur wyprowadził Malę z obozu. Hitlerowcy złapali ich kilka dni później i sprowadzili do Auschwitz. Po okrutnym śledztwie w tak zwanym bloku śmierci zostali zgładzeni prawdopodobnie we wrześniu 1944 r.

Pokazujemy, że nawet w takim piekle mogła pojawić się miłość (...) Pokazujemy kompleksowość historii obozu, że byli tu Żydzi i było to ważne miejsce dla Polaków - powiedziała kustosz.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II, czyli Birkenau, powstał dwa lata później, i stał się głównie miejscem masowej zagłady polskich i europejskich Żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. W kompleksie hitlerowcy więzili ponad 1,3 miliona osób. Życie straciło tam ponad 1,1 miliona ludzi, głównie polskich i europejskich Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich.

Organizatorem telemostu było Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, które tego typu akcję przeprowadziło po raz czwarty. W ramach przedsięwzięcia młodzi amerykanie z różnych miast poznają historie miejsc związanych z holocaustem. Do tej pory za pośrednictwem telemostu "odwiedzili" dom rodzinny Anny Frank w Holandii, Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, Wannsee pod Berlinem (gdzie w 1942 roku odbyła się konferencja wysokich funkcjonariuszy III Rzeszy w sprawie eksterminacji Żydów) i ostatnio - Muzeum Auschwitz- Birkenau.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)