Trwa ładowanie...
ycipk-4hrr97
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Te słowa przejdą do historii polskiej dyplomacji"

Przemówienie Radosława Sikorskiego w Berlinie przejdzie do historii polskiej dyplomacji - ocenił wieloletni polski dyplomata i ambasador RP przy UE, obecnie wysokiej rangi doradca w służbie dyplomatycznej UE w Brukseli Marek Grela.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Radosław Sikorski
Radosław Sikorski (AFP, Fot: Michal Cizek)
ycipk-4hrr97

- Przyznam, że słuchając relacji telewizyjnych, początkowo podszedłem do tego sceptycznie. Ale po przeczytaniu przemówienia uważam, że przejdzie ono do historii polskiej dyplomacji - powiedział Grela, zastrzegając, że mówi to z perspektywy wieloletniego własnego doświadczenia i obserwacji polityki europejskiej z bliska w Brukseli.

Pytany, jak przemówienie Sikorskiego zostało przyjęte w Brukseli, Grela odparł: "Nie mam wątpliwości, że przez ludzi, którzy myślą o przyszłości Europy, to przemówienie zostało dobrze przyjęte".

Radosław Sikorski w wystąpieniu "Polska i przyszłość Europy" na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej zaapelował do Niemiec, jako największej gospodarki UE, o obronę strefy euro. Jego zdaniem, Niemcy powinni "przewodzić reformom" w czasie kryzysu, bo nikt inny nie jest w stanie tego zrobić. - Prawdopodobnie będę pierwszym ministrem spraw zagranicznych, który tak mówi, ale to powiem: mniej się obawiam niemieckiej siły, niż zaczynam bać się niemieckiej bezczynności - mówił.

ycipk-4hrr97

Zdaniem Greli "Radosław Sikorski powiedział to, co się Niemcom należało". - Europa staje przed dramatycznym wyborem - powiedział, wskazując na kryzys strefy euro, wywołany nieodpowiedzialnym zachowywaniem niektórych państw Południa. - Czas jest trudny, zmienia się świat, Europa potrzebuje większej jedności. Niemcy sami przyznają, że wobec konfrontacji z innymi regionami świata nie mogą sobie poradzić sami. Niemcy być może potrzebowali tej zachęty i tę zachętę otrzymali z Polski - powiedział.

Zastrzegł, że nie lubi "wielkich słów" w dyplomacji. - Ale przyszedł taki moment, że dyplomaci muszą mieć świadomość skali problemu. Trzeba sobie powiedzieć, w którym kierunku zmierzamy - powiedział Grela.

Zauważył, że Sikorski w wystąpieniu zwrócił się nie tylko do Niemiec, ale też do Wielkiej Brytanii. - Mówił o tych, którzy uważają, że niekoniecznie im po drodze z silnie zintegrowaną Europą. Powiedział im: albo idziecie z nami, albo nie, a jeśli nie, to stójcie z boku, ale nie przeszkadzajcie nam - powiedział Grela.

Były polski ambasador przy UE podzielił się też anegdotą związaną z wystąpieniem Sikorskiego. Jadąc windą w pracy i trzymając w ręku wtorkowe wydanie "Financial Times", który zamieścił artykuł Sikorskiego powtarzający tezy przemówienia, Grela został zagadnięty przez nieznanego mu dyplomatę lub urzędnika UE.

ycipk-4hrr97

- Trzyma Pan w ręku historyczny numer - powiedział mi. Pytam się, dlaczego, a on wskazuje na wypowiedź Sikorskiego, że jest on prawdopodobnie pierwszym polskim ministrem spraw zagranicznych, który mniej obawia się niemieckiej siły, niż niemieckiej bezczynności - relacjonował Grela. Dopiero wtedy Grela powiedział nieznajomemu, że też jest Polakiem i ten na pożegnanie uścisnął mu rękę.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4hrr97

ycipk-4hrr97
ycipk-4hrr97