Trwa ładowanie...
d2755q2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szefowa MFW: Grecja zobowiązała się do dotrzymania terminy spłaty

Grecja zobowiązała się, że 9 kwietnia spłaci 450 mln euro raty kredytu przyznanego jej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy - poinformowała szefowa MFW Christine Lagarde. Spotkała się ona w niedzielę z ministrem finansów Grecji Janisem Warufakisem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Protest greckich sklepikarzy "Nie pracuję w niedzielę"
Protest greckich sklepikarzy "Nie pracuję w niedzielę" (PAP/EPA, Fot: SIMELA PANTZARTZI)
d2755q2

"Jesteśmy przekonani, że niepewność nie jest w interesie Grecji. Przyjmuję z zadowoleniem potwierdzenie ministra, że należny zwrot zostanie zrealizowany 9 kwietnia" - głosi komunikat wydany przez Lagarde.

Ze swej strony Warufakis powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że Grecja "ma zamiar wywiązać się ze wszelkich zobowiązań wobec kredytodawców". Poinformował, że rząd chce "głęboko zreformować" kraj i próbuje poprawić "skuteczność negocjacji" z pożyczkodawcami.

Warufakis ma w poniedziałek rozmawiać z przedstawicielami resortu finansów USA.

d2755q2

Wiceminister finansów Grecji Dimitris Mardas zapewnił w sobotę, że Ateny spłacą ratę kredytu i że wymagana kwota znajduje się w kasie państwa. Wcześniej jednak pojawiły się sygnały ze strony greckich władz, że ze spłatą mogą być kłopoty, a kraj będzie musiał wybrać 9 kwietnia między spłaceniem raty a wypłaceniem pensji i emerytur. Później zaczęto dementować te informacje.

Ateny mogą wprawdzie otrzymać szybko od eurogrupy i MFW wartą 7,7 mld euro ostatnią transzę kredytu pomocowego, ale warunkiem jest przedstawienie, a następnie wdrożenie gruntownych i skutecznych reform gospodarczych oraz poddanie ich ocenie kredytodawców.

Zobacz także: Grecja powinna pozostać w eurostrefie?

d2755q2

Podziel się opinią

Share

d2755q2

d2755q2
Więcej tematów