Trwa ładowanie...
d1k31t2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szef rosyjskiej Rady Praw Człowieka: Sawczenko szykuje się do procesu

Przewodniczący Rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Rosji Michaił Fiedotow powiedział we wtorek, że ukraińska lotniczka Nadija Sawczenko, którą odwiedził w areszcie, przerwała głodówkę i szykuje się do procesu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef rosyjskiej Rady Praw Człowieka: Sawczenko szykuje się do procesu
(PAP/ITAR-TASS, Fot: Vyacheslav Prokofyev)
d1k31t2

- Przerwała głodówkę, uznała, że obecnie ważniejsze jest dla niej nabranie sił do czekającego ją procesu - powiedział Fiedotow. Według niego Sawczenko "nie skarży się na warunki, w jakich przebywa, a obiektywne medyczne wskaźniki stanu jej zdrowia są w normie".

O tym, że ukraińska lotniczka, której władze Rosji zarzucają współudział w zabójstwie dwóch osób, zaczęła się normalnie odżywiać, powiedziała też członkini Rady kierująca fundacją dobroczynną Jelizawieta Glinka.

Nadija Sawczenko znajduje się obecnie w szpitalnej części moskiewskiego aresztu Matrosskaja Tiszyna.

d1k31t2

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zarzuca Sawczenko naprowadzanie na cel ognia moździerzy, w wyniku czego w strefie konfliktu na wschodzie Ukrainy śmierć ponieśli dwaj dziennikarze państwowej telewizji Rossija. Ukraińska lotniczka nie przyznaje się do winy i twierdzi - tak samo jak władze w Kijowie - że prorosyjscy separatyści uprowadzili ją do Rosji. Sawczenko jest przetrzymywana w Rosji od lipca 2014 roku. Od września przebywa w aresztach śledczych w Moskwie, gdzie na znak protestu prowadziła z przerwami głodówkę.

W poniedziałek, w dniu 34. urodzin Sawczenko, zorganizowano w Kijowie kilka akcji poparcia dla niej. Życzenia do lotniczki skierowali także przewodniczący parlamentu Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, premier Arsenij Jaceniuk i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

O natychmiastowe uwolnienie lotniczki zaapelowali ponownie do Rosji Amerykanie. Przedstawicielstwo USA przy OBWE napisało we wtorek w oświadczeniu, że Rosja i wspierani przez nią separatyści powinni wypełnić zobowiązania wynikające z mińskich porozumień i bez zwłoki zwolnić wszystkich ukraińskich jeńców, w tym Nadiję Sawczenko. W tekście, w którym przypomniano o urodzinach lotniczki, napisano, że jest bezprawnie przetrzymywana od 11 miesięcy.

d1k31t2

Podziel się opinią

Share

d1k31t2

d1k31t2
Więcej tematów