Trwa ładowanie...
d30gpnr
18-12-2006 13:25

Szef Bundesratu krytykuje Powiernictwo Pruskie

Przewodniczący niemieckiego Bundesratu Harald Ringstorff skrytykował w Gdańsku działania Pruskiego Powiernictwa. Jego zdaniem, złożenie pozwów przeciwko Polsce do niczego nie prowadzi, a szkodzi stosunkom polsko-niemieckim.

d30gpnr
d30gpnr

Nie jest dobrze, że do takiej sytuacji doszło. Zawsze zajmowałem jasną pozycję, jeśli chodzi o działanie Pruskiego Powiernictwa. Sądzę, że te działania do niczego nie prowadzą i dzisiaj nie można już zgłaszać roszczeń. Zmiany, do których doszło, są skutkiem II wojny światowej, a to Niemcy rozpoczęły tę wojnę. Sądzę, że pani kanclerz jasno dała znać, że żaden poważny polityk niemiecki nie popiera tych starań - powiedział dziennikarzom Ringstorff.

Pruskie Powiernictwo, niemiecka spółka domagająca się dla przesiedlonych Niemców odszkodowań bądź zwrotu majątków, złożyło pod koniec listopada w Trybunale w Strasburgu 22 indywidualne pozwy przeciwko Polsce, co zapowiadano od lat.

Przewodniczący Bundesratu przypomniał, że również w Niemczech Wschodnich byli właściciele starali się o odszkodowania; złożyli pozwy do trybunału, ale nie odnieśli sukcesu. Wszystkie te pozwy oddalono i mam nadzieję, że pozwy Pruskiego Powiernictwa zostaną potraktowane tak samo - powiedział Ringstorff.

Wyraził nadzieję, że nie dojdzie do trwałego pogorszenia stosunków między Polską a Niemcami. Przybyłem m.in. dlatego, aby działać na rzecz poprawy relacji między Polską a Niemcami jako reprezentant landów regionów niemieckich, ale tego typu działania, czego jestem świadom, nie służą poprawie relacji - powiedział.

d30gpnr

Rząd niemiecki w oświadczeniu z 12 grudnia zajął jasne stanowisko. Stwierdził, że nie podstaw do jakichkolwiek roszczeń indywidualnych i także zbiorowych i przypomniał, że to Niemcy wywołały II wojnę światową - przypomniał marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który wraz z niemieckim gościem składał kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku.

Borusewicz dodał, że wolałby, aby sprawa roszczeń była uregulowana w traktacie polsko-niemieckim. Wydawało się, że jest ta sprawa zamknięta, ale w sytuacji, kiedy są tego typu inicjatywy jak Powiernictwa Pruskiego to dobrze w związku z tym, by sprawa została uregulowana w uzupełnieniu do tego traktatu, który już mamy - dodał marszałek Senatu.

Polskie władze skrytykowały złożenie pozwów przeciwko naszemu krajowi przez Pruskie Powiernictwo. Prezydent Lech Kaczyński uznał je za zagrożenie dla stosunków polsko-niemieckich. Zaniepokojenie wyraziła szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga.

Władze niemieckie nie popierają złożenia pozwów; odcina się od nich przewodnicząca Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach.

d30gpnr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30gpnr
Więcej tematów