PolskaSynoptycy nadal ostrzegają przed gwałtownymi burzami

Synoptycy nadal ostrzegają przed gwałtownymi burzami

Jak informuje IMGW Polska jest pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia z układem frontów atmosferycznych związanej z niżem znad południowej Szwecji. Od zachodu zaczyna napływać chłodniejsze powietrze pochodzenia polarno-morskiego. Mimo stopniowego ustabilizowania frontów pogodowych, nadal istnieje potencjalna groźba wystąpienia lokalnie gwałtownych burz. Taka sytuacja sprzyja obfitym opadom deszczu, silnym porywom wiatru i opadom gradu.

Synoptycy nadal ostrzegają przed gwałtownymi burzami
Źródło zdjęć: © PAP | Wojciech Pacewicz

Jeszcze w niedzielę na zachodzie kraju mogą wystąpić burze i silne opady deszczu. Na pozostałym obszarze tylko lokalnie mogą wystąpić groźne warunki pogodowe. W nocy przeważać będzie zachmurzenie umiarkowane, opady deszczu lub burze stopniowo będą zanikające. Nad ranem lokalnie zamglenia ograniczające widzialność do 1500 m. W rejonach burz będą silne porywy wiatru do 90 km/h.

W poniedziałek w kraju zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Przejściowo burze mogą być gwałtowne, z opadami gradu. Prognozowana wysokość opadów w burzach do 40 mm. Temperatura maksymalna od 26 st. na północnym zachodzie do 34 st. na południowym wschodzie, na przeważającym obszarze od 29 st. do 33 st., chłodniej nad morzem od 24 st. do 27 st. Wiatr przeważnie umiarkowany z kierunków południowych. Podczas burz porywy wiatru do 90 km/h.

W nocy zachmurzenie przewidywane jest umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, a we wschodzie części kraju zanikające burze. Na wschodzie kraju lokalnie może spaść do 25 mm. Temperatura minimalna od 14 st. lokalnie na północy i zachodzie kraju do 19 st. na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, na wschodzie południowy, na pozostałym obszarze zachodni. Na Pomorzu wiatr południowo-zachodni. W rejonach burz porywy wiatru do 70 km/h.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna przeważnie od 22 st. do 24 st., chłodniej nad morzem i w terenach podgórskich od 20 st. do 22 st. Wiatr słaby i umiarkowany zachodni i południowo-zachodni, na Pomorzu porywisty.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie małe, po południu wzrastające do umiarkowanego i dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burzy, możliwy grad. Temperatura maksymalna 32 st. Wiatr przeważnie umiarkowany, południowo-wschodni. W czasie burz wiatr dość silny i porywisty, w porywach do 90 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna 17 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

We wtorek zachmurzenie będzie małe, po południu wzrastające do umiarkowanego i dużego. Możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Podczas burz porywy wiatru do 90 km/h.

Nawałnice nad Czechami i Austrią

Silne nawałnice z gradem i śniegiem przeszły w nocy i nad ranem w niedzielę nad Czechami i Austrią. Zginęła jedna osoba, ponad kilka tysięcy gospodarstw nie ma prądu, strażacy walczą z 50 pożarami i usuwają dziesiątki powalonych drzew.

Nawałnice przeszły najpierw nad południowymi i środkowymi Czechami. Temperatura spadła z 22 do kilku stopni powyżej zera. Wyżej położone drogi pokryły się gradem i śniegiem. Zaskoczeni kierowcy mówili o "białej mgle" oświetlanej wyładowaniami atmosferycznymi.

Doszło do wielu wypadków drogowych, w których odniosło obrażenia osiem osób. W pobliżu Czeskich Budziejowic pociąg pośpieszny najechał na powalone wiatrem drzewo. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Strażacy nadal walczą z 55 pożarami. Usuwanie skutków nawałnic potrwa co najmniej do wieczora. Zniszczone są dachy domów, grad uszkodził plony na polach, zniszczył karoserie i szyby w zaparkowanych samochodach.

Nawałnice pojawiły się potem w Górnej Austrii i Karyntii. W południowym Tyrolu, w miejscowości Sterzing, zginęła kobieta pod lawiną błota, która zalała jej dom. W wyższych partiach Alp spadł śnieg. Wiele lokalnych dróg i połączeń kolejowych zostało zablokowanych przez osuwiska błotno-żwirowe.

W pobliżu Linzu ewakuowano 1000 dzieci z letniego obozu namiotowego. Kilka tysięcy gospodarstw nie ma prądu. Ponad 1000 strażaków i ochotników usuwa połamane drzewa i wypompowuje wodę z zalanych piwnic.

Kolejne nawałnice mają przejść przez Europę Środkową w nocy z niedzieli na poniedziałek. Synoptycy zapowiadają znów intensywne opady deszczu. Wszystkie drogowe połączenia tranzytowe prowadzące przez Austrię są obecnie przejezdne, ale policja prosi kierowców, by podczas nawałnic przerwali jazdę i zatrzymywali się na parkingach.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)