Świąteczne piwo
Symbolika świąt Bożego Narodzenia nie
ominęła sztuki piwowarskiej. W okresie świątecznym niektóre
browary wprowadzają na rynek specjalne piwa lub decydują się na
inną niż zwykle szatę graficzną etykiet, podstawek czy puszek.
Takie właśnie świąteczne birofilia oglądać można na wystawie "Piwo od Święta" w jedynym w Polsce Muzeum Piwowarstwa w Tychach.
Wystawa przedstawia zbiór z całego świata, m.in. z Polski, Estonii, Wysp Owczych, Wielkiej Brytanii, Belgii, czy Argentyny. Czyli z wszystkich tych stron, gdzie mieszkają i świętują narodzenie Jezusa sympatycy napoju z pianką - mówi koordynator tyskiego muzeum, Dorota Janas.
Zdaniem pomysłodawców niecodziennej ekspozycji, nie ma nic dziwnego w tym, że świąteczne motywy przeniknęły również do świata piwowarstwa. Czas Bożego Narodzenia i Nowego Roku jest bowiem od wieków inspiracją dla różnych przejawów działalności człowieka. Stąd świąteczne wiersze i opowieści, bogactwo kolęd i pastorałek, typowe dla tego okresu specjały stołu, sztuka zdobienia choinkowych bombek, czy budowania szopek.
W wielu krajach przed świętami wytwarza się specjalne piwa, które można kupić tylko w tym czasie i których wygląd i smak koresponduje ze śnieżnym krajobrazem i ciepłym charakterem Bożego Narodzenia. Przodują w tym Belgowie i Szwedzi. Wiele innych browarów wprowadza z okazji świąt specjalną szatę graficzną etykiet i puszek oraz drukuje okazjonalne podstawki.
Wszystkie prezentowane na wystawie przedmioty pochodzą z prywatnych kolekcji i zostały udostępnione dzięki uprzejmości zbieraczy piwnych akcesoriów. Ekspozycję można oglądać do 28 lutego w godzinach otwarcia muzeum, bez konieczności rezerwacji. Wstęp jest bezpłatny.