PolskaStypendyści i twórcy "Dzieła Nowego Tysiąclecia" spotkali się

Stypendyści i twórcy "Dzieła Nowego Tysiąclecia" spotkali się

Twórcy i stypendyści kościelnej fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" rozpoczęli czterodniowe spotkanie na Jasnej Górze. Wieloletni szef rady fundacji, abp Tadeusz Gocłowski, wezwał młodzież - podopiecznych fundacji - do konsekwentnej pracy nad sobą.

W tym roku wspierająca edukację młodzieży fundacja episkopatu Polski obchodzi 10-lecie istnienia. Jak mówił podczas wieczornego Apelu Jasnogórskiego arcybiskup, dorobek fundacji to obecnie 2,3 tys. stypendystów, w tym 700 studentów i 300 maturzystów, którzy rozpoczną studia w tym roku. Kilkunastu stypendystów otworzyło przewody doktorskie.

- Współczesny świat wydaje się być zafascynowany całkowitą wolnością, życiem bez trwałych zasad etycznych. W takich wypadkach łatwo, jak pisze św. Paweł w liście do Galatów, o nierząd, o nieczystość, o wyuzdanie, o zawiść, o pijaństwo - mówił młodzieży hierarcha.

- Bardzo konkretnie pisał apostoł dwa tysiące lat temu. A my, rozglądając się wokół siebie i patrząc na siebie, widzimy, że to nasze zagrożenie - my mamy świadomość pewnego zakłócenia w ludzkiej naturze, ale człowiek może to wszystko opanować, choć musi nad sobą pracować. Ta praca nad sobą jest wielkim zadaniem - wskazał abp Gocłowski.

Hierarcha podkreślił, że jednym z celów fundacji jest dbałość, by talenty młodych ludzi nie zostały zmarnowane. Zaznaczył, że każdy człowiek jest niepowtarzalną wartością, a - jak pisał Jan Paweł II - swoją właściwą wielkość, godność i wartość swego człowieczeństwa odnajduje w wierze. - Odkryć te wartości w sobie, zrozumieć je - to jest prawdziwy chrześcijański humanizm. Człowieczeństwo podniesione do godności dziecka bożego - powiedział arcybiskup.

Gdański metropolita senior podkreślił, że stypendyści fundacji nie różnią się od swoich koleżanek i kolegów. - Kochają sport, kochają muzykę, interesują się wszystkim co jest treścią życia młodego człowieka, ale Boga uczynili i stale chcą czynić ośrodkiem swych myśli, swych pragnień, swych ideałów. To im nie przeszkadza, by cieszyć się młodością - mówił.

Według abpa Gocłowskiego, dla tych młodych ludzi rok szkolny i akademicki to również czas, by "szczęściem naszej wiary dzielić się, przez naszą postawę, z koleżankami i kolegami". Natomiast w okresie wakacji fundacja organizuje obozy i spotkania integracyjne, które w minionych 10-latach odbyły się w wielu polskich miastach.

Hierarcha wezwał młodzież do "otwarcia się na Ducha". - To znaczy otworzyć się na prawdę, na dobro, na wysiłek, na opanowanie - a tu już staje przed nami wielka konieczność pracy nad sobą - mówił. Arcybiskup zaznaczył, że choć statycznie, na tle innych europejskich krajów, polska młodzież plasuje się wysoko, gdy chodzi o praktyki religijne, jednak "nie wszędzie jest dobrze".

Twórcy i stypendyści fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" pielgrzymują do Częstochowy pod hasłem "Nowe tysiąclecie erą ludzi świętych". To słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas mszy kanonizacyjnej bł. Kingi w Starym Sączu 16 czerwca 1999 r.

Jak podkreślają organizatorzy, szczególnym akcentem pielgrzymki jest wyrażenie wdzięczności Bogu za dar Jana Pawła II, za 10 lat istnienia fundacji oraz za rzeszę wolontariuszy, darczyńców i pracowników, wspierających jej działania.

Do uczestnictwa w pielgrzymce zaproszeni zostali aktualni i byli stypendyści fundacji, ich rodzice, absolwenci, wolontariusze i przyjaciele organizacji. Szacowana liczba uczestników to ponad 2 tys. osób. W środę mszy dla nich na Jasnej Górze przewodniczyć ma prymas Polski, abp Józef Kowalczyk.

Organizatorzy zaznaczają, że pielgrzymka jest kontynuacją edukacyjno-formacyjnych obozów dla stypendystów, które odbywają się w wakacje w dużych miastach Polski. W czasie takich wyjazdów młodzież ma możliwość poznać kulturę i historię różnych regionów.

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została powołana w 2000 r. jako organizacja, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża i wspieranie przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (51)