Środa Popielcowa – na czym polega post ścisły? Jak obchodzimy to święto? Trzeba iść do kościoła?

Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Tego dnia wierzący na całym świecie zachowują post ścisły. Co to oznacza? Ile posiłków i jakich można zjeść tego dnia?

Środa Popielcowa – na czym polega post ścisły? Jak obchodzimy to święto? Trzeba iść do kościoła?
Źródło zdjęć: © iStock.com

Środa Popielcowa, pierwszy dzień Wielkiego Postu, to święto ruchome, którego data uzależniona jest od terminu Wielkanocy. W 2020 roku Środa Popielcowa przypada 26 lutego.

Środa Popielcowa – trzeba iść do kościoła?

Jest to ważne święto w kalendarzu liturgicznym. Okazuje się, że zgodnie z prawem kościelnym Popielec nie jest świętem nakazanym. Co to oznacza? Wierni nie mają obowiązku pojawić się tego dnia na mszy świętej.

Mimo to Kościół zachęca, aby tego dnia uczestniczyć we mszy. Podczas uroczystości głowy wiernych posypywane są popiołem. Symbol ten oznacza żałobę i pokutę. Popiół jest również symbolem odrodzenia.

Popiół, którym duchowny posypuje głowy wiernych, jest produktem spalania palm wielkanocnych, które były święcone podczas Niedzieli Palmowej rok wcześniej.

Środa Popielcowa. Czym jest post ścisły? Kto musi go przestrzegać?

W Środę Popielcową obowiązuje również post ścisły. Składa się na niego:

  • post jakościowy – tego dnia, jak w każdy piątek, wierni nie spożywają mięsa
  • post ilościowy – wierni ograniczają się do dwóch niewielkich posiłków i jednego sytego.

Czy każdy musi przestrzegać postu w Środę Popielcową? Okazuje się, że nie. Z postu ilościowego zwolnione są osoby poniżej 18. roku życia i powyżej 60. roku życia. Postu jakościowego nie muszą przestrzegać dzieci i nastolatkowie poniżej 14. roku życia.

Środa Popielcowa początkiem Wielkiego Postu

Wraz ze Środą Popielcową rozpoczął się Wielki Post, który trwa 40 dni. Będzie to czas pokuty i rozważań nad tym, jaką rolę w życiu człowieka odgrywa Bóg. Przez 40 dni wierni będą przygotowywać się na mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa.

Ważnymi świętami Wielkiego Postu są:

  • Środa Popielcowa (26 lutego 2020)
  • Niedziela Palmowa (5 kwietnia 2020)
  • Wielki Czwartek (9 kwietnia 2020)
  • Wielki Piątek (10 kwietnia 2020)
  • Wielka Sobota (11 kwietnia 2020) - ostatni dzień Wielkiego Postu

Po zakończeniu WIelkiego Postu chrześcijanie będą świętować Wielkanoc. Niedziela Wielkanocna przypada w tym roku 12 kwietnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)