Trwa ładowanie...

Sprzeczne informacje ws. "stałego przerwania ognia" w Donbasie. Zmieniono wpis

Służba prasowa prezydenta Ukrainy przeredagowała poranny wpis na oficjalnej stronie Petra Poroszenki. Słowa: "porozumieli się w sprawie przerwania ognia" zmieniono na "omówili warunki przerwania ognia". Chodzi o poranną rozmowę prezydentów Ukrainy i Rosji ws. sytuacji w Donbasie.

Share
Sprzeczne informacje ws. "stałego przerwania ognia" w Donbasie. Zmieniono wpis
Źródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d171ix8

Sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że "Putin i Poroszenko nie mogli się porozumieć w sprawie przerwania ognia w Donbasie, bo Rosja nie jest stroną konfliktu na Ukranie". - Prezydenci jedynie omawiali możliwości rozwiązania konfliktu - miał powiedzieć Pieskow agencji Ria Nowosti.

Prezydenci Rosji i Ukrainy rozmawiali o możliwościach przerwania przelewu krwi na wschodniej Ukrainie. Sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że "poglądy obu prezydentów na temat możliwych dróg wyjścia z kryzysowej sytuacji w znacznym stopniu są zgodne".

Wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Władimir Antiufiejew oświadczył, że separatyści w dalszym ciągu jako warunek pokoju stawiają żądanie wycofania się z "ich terytoriów" ukraińskich sił rządowych.

d171ix8

W rozmowie z agencją Reutera Antiufiejew powiedział, że informacje o uzgodnieniu rozejmu między Rosją i Ukrainą są prowokacją, ponieważ Rosja nie jest stroną konfliktu. - Zawieszenie broni jest zawsze dobrą rzeczą, ale nasz główny warunek jest utrzymany - wycofanie się sił ukraińskich z naszego terytorium - podkreślił.

Tymczasem - jak informuje portal internetowy „Gazeta.ru” - separatyści z Donbasu nie wierzą, że wojska ukraińskie przerwą ogień. Władisław Briga z tak zwanego ministerstwa obrony samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej uważa, że prezydent Petro Poroszenko nie kontroluje ukraińskich batalionów, które walczą w Donbasie i nie wiadomo, czy one mu się podporządkują. Separatysta dodał, że „armia Donieckiej Republiki Ludowej nie przerwie ognia do czasu, dopóty w Donbasie znajdują się ukraińskie jednostki karne”.

Władimir Putin i Petro Poroszenko spotkali się w ubiegłym tygodniu w Mińsku na Białorusi, ale ich rozmowa - jak wówczas komentowano - nie przyniosła przełomu. Było to pierwsze ich spotkanie w cztery oczy.

W piątek powinno odbyć się kolejne spotkanie grupy kontaktowej do spraw uregulowania sytuacji na Ukrainie. W tym dniu Unia Europejska może podjąć kolejne decyzje odnośnie poszerzenia sankcji wobec Rosji za jej działania wojskowe na ukraińskim wschodzie.

d171ix8

Podziel się opinią

Share
d171ix8
d171ix8
Więcej tematów