Sprawa Beaty S.: łapówka za ustawienie przetargu
Funkcjonariuszy CBA, którzy zatrzymali burmistrza Helu Mirosława W. i posłankę PO Beatę Sawicką podczas przyjmowania "ogromnej łapówki", interesował plan zagospodarowania przestrzennego dotyczący działki po byłej jednostce Straży Granicznej. Pieniądze z łapówki miały być wynagrodzeniem za "ustawienie" przetargu o dużej wartości.
Sekretarz miasta Hel Marek Dykta powiedział, że pytano go o plan zagospodarowania przestrzennego dotyczący działki po byłej jednostce Straży Granicznej. Dodał, że przetarg na działkę, która została podzielona na trzy części, z czego jedną mieli wykupić mieszkańcy, mógłby się odbyć po przeprowadzeniu wszystkich procedur, być może za ponad rok.
Sekretarz wyjaśnił agentom, że nie ma możliwości obejścia prawa, bowiem burmistrz jest tylko wykonawcą uchwał Rady Miasta. Zaznaczał, że przetargi były ustne i nabywcy licytowali się na nich.
Według Dykty agenci przebywali w urzędzie ok. 5-6 godzin. Nie wiem, jakie czynności wykonywano z burmistrzem - dodał.
Zastępca burmistrza Helu Jarosław Pałkowski powiedział, że to, co się wydarzyło jest wielkim szokiem i ma nadzieję, że wszystko się wyjaśni. W tym roku nie planowaliśmy sprzedaży żadnych nieruchomości. W tej chwili nie mamy w przygotowaniu żadnych przetargów - powiedział.
Dodał, że informacje o przetargach były upubliczniane w internecie i w prasie, a odbywały się na zasadach ustnej licytacji. Zaznaczał, że kupujący płacili za nieruchomości kwoty kilkakrotnie większe od cen wywoławczych.
Żona burmistrza Helu, która była obecna podczas przeszukania domu przez agentów CBA powiedziała, że jej mąż "znalazł się w nieodpowiednim miejscu w niewłaściwym czasie". Dodała, że nie wie, dlaczego go zatrzymano.
Sawicka została usunięta z partii oraz skreślona z listy kandydatów Platformy do Senatu. Sawicka miała kandydować do Senatu z listy PO w okręgu legnicko-jeleniogórskim.