Spotkanie w Berlinie ws. Ukrainy bez Władimira Putina. Na życzenie Petra Poroszenki
Koordynator rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler powiedział, że poniedziałkowe spotkanie Petra Poroszenki w Berlinie z Angelą Merkel i Francois Hollande'em odbędzie się na wyraźne życzenie prezydenta Ukrainy bez udziału przedstawiciela Rosji.
- Nie rezygnujemy z formatu normandzkiego (Niemcy-Francja-Rosja-Ukraina) - zapewnił Erler w wywiadzie udzielonym rozgłośni radiowej Deutschlandfunk. Jak zaznaczył, do kontaktu telefonicznego w gronie czterech przywódców doszło ostatnio 23 lipca i planowane są kolejne rozmowy w tym składzie.
- Poniedziałkowe spotkanie w Berlinie to "przejściowy format trójstronny w ważnej sytuacji na wyraźne życzenie władz w Kijowie" - wyjaśnił polityk SPD.
Porozumienie z Mińska "nic nie dało"?
Erler nie zgodził się z oceną Deutschlandfunk, że podpisane w lutym porozumienie z Mińska "nic nie dało". - Na niektórych odcinkach linii demarkacyjnej, choć nie na wszystkich, panuje rozejm. W gorących miejscach nadal toczą się walki; jest wielu zabitych. Obserwujemy też wdrażanie procesu politycznego - wyjaśnił.
Jak dodał, Poroszenko przyjeżdża do Berlina w chwili, gdy "decydują się zmiany w konstytucji, a tym samym autonomia dla obszarów opanowanych przez separatystów". - Porozumienie z Mińska to wszystko, czym dysponujemy - zaznaczył Erler.
- Na Ukrainie toczy się obecnie "wojna pozycyjna". Wizyta Poroszenki jest szansą na rozmowę o tym, "jak podtrzymać proces reform politycznych i nie dopuścić do eskalacji walk" - dodał koordynator rządu.
Rosja nadal wspiera separatystów
Zdaniem Erlera, Rosja nie zrezygnuje ze wspierania separatystów na wschodniej Ukrainie. - Rosyjski aparat propagandowy wmawia Rosjanom, że trzeba bronić ludności mówiącej po rosyjsku przed ukraińskimi "nacjonalistami" i "faszystami" - dodał.
Koordynator zwrócił uwagę, że Rosja zaakceptowała porozumienie z Mińska. - Potrzebna jest konstruktywna postawa Rosji, co nie zawsze niestety ma miejsce - zauważył niemiecki socjaldemokrata.
Erler powiedział, że podczas rozmowy w Berlinie Merkel będzie przestrzegać Poroszenkę przed pokusą militarnego rozwiązania konfliktu.