Trwa ładowanie...
d2cz4zw

Spotkanie prezydenta z marszałek Ewy Kopacz w piątek

Na piątek na godz. 8.30 prezydent Bronisław Komorowski zaprosił na spotkanie do Belwederu kandydatkę koalicji PO-PSL na premiera, marszałek Ewę Kopacz - poinformowała dyrektor prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bronisław Komorowski i Ewa Kopacz
Bronisław Komorowski i Ewa Kopacz (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d2cz4zw

We wtorek po południu dymisję złożył premier Donald Tusk; prezydent przyjmie ją w czwartek.

Jak mówiła wcześniej Trzaska-Wieczorek, "z oczywistych powodów do spotkania z kandydatką na premiera, panią marszałek może dojść dopiero po przyjęciu dymisji urzędującego premiera Donalda Tuska wraz z Radą Ministrów". - Rozmowa z kandydatką na premiera wiąże się z potrzebą stabilizacji, na którą wielokrotnie wskazywał pan prezydent. Podczas rozmowy pan prezydent poruszy m.in. kwestie związane z konstytucyjnymi prerogatywami prezydenta, którymi są bezpieczeństwo i obronność - podkreślała.

Dodała, że prezydent chce też rozmawiać o polityce rodzinnej z uwagi na jego zaangażowanie w rozwiązania sprzyjające poprawie sytuacji demograficznej.

d2cz4zw

Do zmiany na stanowisku premiera musi dojść w związku z wyborem Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Tusk ma objąć nowe obowiązki 1 grudnia. Prezydent przyjmując dymisję Tuska jednocześnie powierzy mu pełnienie obowiązków premiera do czasu wyłonienia jego następcy.

Proceduralnie dymisja premiera wiąże się z dymisją całego rządu. W takiej sytuacji konstytucja określa kolejne kroki postępowania. Pierwszym jest desygnowanie nowego szefa rządu przez prezydenta. W przypadku, jeśli prezydent przyjmie dymisję Tuska w czwartek 11 września, nowy rząd musi zostać powołany przez prezydenta najpóźniej 25 września.

Choć konstytucja daje prezydentowi dwa tygodnie na powołanie szefa rządu oraz ministrów, Kancelaria Prezydenta zwraca uwagę, że Bronisław Komorowski "dostrzega potrzebę szybkiej stabilizacji" polskiej sceny politycznej. Niewykluczone więc, że nowy premier zostanie powołany wcześniej niż w ostatnich dniach września.

Za takim scenariuszem przemawia też to, że w dniach 22-25 września prezydent będzie poza krajem. Bronisław Komorowski udaje się z wizytą w USA, gdzie weźmie udział w 69. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Ostatnim praktycznie możliwym terminem powołania rządu Ewy Kopacz może być poniedziałek przed południem 22 września.

Po powołaniu przez prezydenta nowy Prezes Rady Ministrów ma 14 dni na wygłoszenie expose i uzyskanie wotum zaufania w sejmie. Jeśli nowy premier zostałby powołany do 22 września, to miałby czas do 6 października na wygłoszenie expose i uzyskanie wotum zaufania. W tym czasie planowane jest jedno posiedzenie sejmu, w dniach 24-26 września.

d2cz4zw

Podziel się opinią

Share
d2cz4zw
d2cz4zw
Więcej tematów