Spotkanie inicjatywy ws. broni masowego rażenia
Członkowie Inicjatywy przeciwko Proliferacji Broni Masowego Rażenia (PSI) spotkali się na nieformalnych obradach w podziemiach Kopalni Soli w Wieliczce. W trakcie "podziemnych" obrad do 14 członków Inicjatywy dołączy Rosja - poinformował wiceminister spraw zagranicznych RP Adam D. Rotfeld.
"Największym naszym sukcesem jest to, że inicjatywa, która powstała przed rokiem w Krakowie, a w którą niewiele państw dotąd wierzyło, okazała się najbardziej skutecznym sposobem w zapobieganiu rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia. Odbyło się wiele ćwiczeń w różnych krajach, wiele konferencji, a podczas dzisiejszej konferencji, którą nazwaliśmy 'podziemną', do grupy inicjatorów przystępuje Rosja" - podkreślił Rotfeld.
"Przywiązujemy do tego duże znaczenie, ponieważ to nada większą skuteczność naszemu działaniu" - dodał. Oprócz Rosji, "jądro" Inicjatywy stanowią obecnie: USA, Polska, Holandia, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Norwegia, Singapur, Australia, Kanada, Japonia.
Według wiceministra, cechą wyróżniającą Inicjatywę jest to, że zmierza nie tyle do uchwalania kolejnych rezolucji, co do przeprowadzania praktycznych ćwiczeń w przechwytywaniu nielegalnych ładunków broni masowego rażenia. "Jak do tej pory okazało się, że jest to właściwa odpowiedź dla różnych państw i organizacji terrorystycznych" - uważa Rotfeld.
Oficjalne obrady Inicjatywy rozpoczną się w poniedziałek po południu na Zamku Królewskim na Wawelu. Otworzy je minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz. Będą w nich uczestniczyli przedstawiciele 63 państw, zainteresowanych nieproliferacją broni masowego rażenia, w tym Libii. Ten ostatni kraj po przechwyceniu w grudniu zeszłego roku jego transportu materiałów do produkcji broni jądrowej zmienił swoją politykę w tym zakresie. W ostatniej chwili do grona państw zainteresowanych udziałem w PSI dołączyły m.in. Peru, Izrael i Katar. Jako goście w obradach wezmą udział przedstawiciele Unii Europejskiej i NATO.
1 czerwca obrady poświęcone nierozprzestrzenianiu broni masowego rażenia i światowemu bezpieczeństwu będą się toczyć w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Organizatorzy przewidują, że we wtorek po południu uczestnikom Konferencji zostaną zaprezentowane przemówienia prezydentów USA George'a W. Busha i Polski Aleksandra Kwaśniewskiego.
Podczas spotkania padnie propozycja, by Inicjatywie przeciwko Proliferacji Broni Masowego Rażenia nadać nazwę "Inicjatywy Krakowskiej".
Ideę powołania Inicjatywy przeciwko Proliferacji Broni Masowego Rażenia prezydent Bush zgłosił w ubiegłym roku podczas swego pobytu w Krakowie. Celem PSI jest przeciwdziałanie proliferacji broni masowego rażenia (BMR) i przechwytywanie nielegalnych transportów z tą bronią oraz środkami do jej produkcji.
Z okazji konferencji wybity został pamiątkowy medal. Każdy z uczestników spotkania w Wieliczce otrzyma także pamiątkowy kufel. Ze względów bezpieczeństwa organizatorzy spotkania prosili dziennikarzy, by nie fotografowali twarzy uczestników konferencji, którymi w wielu przypadkach są wybitni profesjonaliści zajmujący się zwalczaniem międzynarodowego terroryzmu. (jak)