"Spiskowcy" mogą wrócić do gry. Morawiecki zagrożony
Przejście PiS do opozycji oznacza dla tej partii nowe zagrożenia. - To będą całkiem inne warunki działania. Nie wszyscy muszą się w nich odnaleźć - przyznają nasi rozmówcy zbliżeni do Nowogrodzkiej. Pewny swojej pozycji nie może być już Mateusz Morawiecki. Wciąż ma za sobą Jarosława Kaczyńskiego, ale jego przeciwnicy nie śpią.
07.11.2023 | aktual.: 08.11.2023 07:58
Organizacja nowego klubu parlamentarnego PiS będzie głównym wyzwaniem dla Mariusza Błaszczaka. Będzie to niełatwe o tyle, że - jak słyszymy - część posłów, w tym ziobryści, zacznie orientować się na niego, a część - na Mateusza Morawieckiego. Wpływy ma zamiar rozszerzać również prezydent Andrzej Duda.
Dla wielu to ryzykowna sytuacja.
Czy doprowadzi to do konfliktów w opozycyjnym klubie PiS? - To będą całkiem nowe warunki działania. Nie wszyscy muszą się w nich odnaleźć - przyznają nasi rozmówcy, mając na myśli posłów i działaczy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"To co, odwołujemy?"
Poniedziałek, 6 listopada. Przed godz. 16 do siedziby PiS przy ul. Nowogrodzkiej zjeżdżają posłowie i senatorowie klubu PiS. Są zarówno starzy wyjadacze i wieloletni parlamentarzyści, ale też debiutanci, z którymi - jak słyszymy - kilka dni wcześniej spotkał się Jarosław Kaczyński.
Tym razem jednak - ku zdziwieniu wszystkich - prezesa PiS nie ma. Jak nieoficjalnie przyznają nasi rozmówcy, zmogło go przeziębienie. Ponoć niegroźne, ale niektórzy są zaniepokojeni. Jeden z posłów w kuluarach partyjnej centrali pyta: - To co, odwołujemy?
Ale spotkania nikt nie ma zamiaru odwoływać.
Relacjonuje poseł PiS, uczestnik spotkania klubu: - Prowadzenie obrad przejęła Beata Szydło, spotkaniem kierował również Mariusz Błaszczak. Oboje zostali dobrze odebrani, ale ogółem atmosfera miała być grobowa.
Jako ostatni z liderów przemawiał Mateusz Morawiecki. Nie rozwlekał się, mówił dosadnie i rzucał konkretami. Podkreślał zasługi rządu, przytaczał liczby. Podobnie jak inni wzywał do pracy i dyscypliny.
Padły też apele o jedność, zwarcie i gotowość do wytężonego działania w Sejmie i Senacie.
To ma być wstęp do kampanii przed wyborami samorządowymi, które - jak słyszymy - są dla PiS priorytetem.
- Większym niż stworzenie większości w Sejmie? - dopytujemy jednego z polityków.
- Panie redaktorze... - zaczyna nasz rozmówca. - Nikt w stworzenie żadnej większości nie wierzy. Patrzymy do przodu, musimy się przeorganizować i ułożyć się na kolejny rok. Roboty będzie sporo - dodaje.
A kolejny rok to nie tylko wybory samorządowe, ale też europejskie. Jedne po drugich.
Nowe twarze, nowe szanse
Nasi rozmówcy zbliżeni do Nowogrodzkiej mają świadomość, że by powalczyć w obu elekcjach trzeba być "jak jedna pięść". Żadnych konfliktów, wszystkie ręce na pokład.
Jak jednak to zapewnić, gdy dostaje się zimny prysznic? A tym jest odsunięcie od władzy i przejście do opozycji. - To budzi frustrację - słyszymy.
Polityk PiS dodaje: - Role są podzielone. Mariusz zostaje szefem klubu, Mateusz - kierownikiem zespołu rozliczającego Tuska. I tak ma zostać, bo to decyzja Jarosława.
Morawiecki - jak zapowiadaliśmy - faktycznie ma zostać szefem czegoś na kształt gabinetu cieni, czyli quasi-rządu w ławach opozycji.
Jak jednak słyszymy, nie był to pomysł prezesa Kaczyńskiego - jak sugerował nasz rozmówca - ale samego premiera. - To ma być jego szansa na powrót do wielkiej gry - wskazuje jeden z polityków PiS.
Zobacz także
"Powrót do władzy tylko z nową twarzą"
A wielka gra to dla Morawieckiego wyłącznie premierostwo. Żaden "żyrandol" i prezydentura, tylko realna władza.
Szkopuł w tym, że wielu polityków PiS nie chce już jego powrotu na fotel szefa rządu. Ba, część przedstawicieli obozu władzy sobie tego nie wyobraża. - Morawiecki miał swoją szansę. Jeśli wrócimy do władzy, to musimy to zrobić tylko z nową twarzą - zwraca uwagę jeden z naszych rozmówców.
Ale czy tymi nowymi twarzami mogliby być Mariusz Błaszczak czy Elżbieta Witek? Oboje firmowali wszak politykę i decyzje Morawieckiego. Pracowali w rządzie, byli czołowymi graczami w przegranej kampanii wyborczej. Nie krytykowali otwarcie szefa rządu.
- Żadne z nich jednak nie było premierem. A i Ela, i Mariusz chcieliby tego - twierdzi jeden z partyjnych działaczy.
Zobacz także
"Spiskowcy" nie śpią
Witek i Błaszczak nie są politycznymi sprzymierzeńcami obecnego szefa rządu. Co więcej w 2022 r. oboje uczestniczyli - jak pisał reporter WP Patryk Michalski - w "spisku" przeciwko Morawieckiemu. - On im to nadal pamięta - przyznaje dziś jeden z naszych rozmówców.
Poszło m.in. o personalia, ambicje i wzajemne podkopywanie pozycji - swoich i swoich ludzi. Część ważnych polityków PiS - jak ówczesny wicepremier Jacek Sasin wspierany m.in. przez Szydło, Witek, niektórych polityków ze starej gwardii PiS oraz ludzi Zbigniewa Ziobry - chciało wymiany premiera.
Naturalnym kandydatem dla nich był Błaszczak. Sam szef MON - jak pisały media - miał się zgadzać na spotkania "spiskowców" na terenie siedziby swojego ministerstwa.
Ostatecznie Kaczyński - który w przypływie szczerości w wywiadzie dla Interii przyznał, że takie spotkania faktycznie były organizowane - zdecydował o ochronie pozycji Morawieckiego i utrzymania przez niego funkcji premiera.
Ale dawne waśnie zostały i mogą odżyć w nowej dla PiS rzeczywistości - tej opozycyjnej.
Zwłaszcza że część polityków obozu władzy jest przekonanych, że to m.in. ludzie premiera są odpowiedzialni za złe decyzje podejmowane w kampanii, co doprowadzi do oddania władzy przez PiS.
Ci jednak się bronią i twierdzą, że do porażki doprowadziły błędne ruchy w ciągu ostatnich lat, m.in. złożenie przez grupę posłów PiS wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa antyaborcyjnego.
Zobacz także
Ostatnio wprost od tej decyzji odciął się sam Morawiecki, za co został skrytykowany m.in. przez wiceprezesa PiS Antoniego Macierewicza. - Ewidentna różnica zdań. Premier Morawiecki sformułował zupełnie odrębne zdanie niż stanowisko PiS. Ja w tej kwestii mam zupełnie inny punkt widzenia - przyznał w Programie Pierwszym Polskiego Radia były szef MON.
W Wirtualnej Polsce pisaliśmy przy tej okazji, jakie kpiny, a jednocześnie irytację wywołał ostatni wywiad premiera dla Interii. Morawiecki przyznał w nim, że od zawsze był za utrzymaniem tzw. kompromisu aborcyjnego oraz że wyobraża sobie siebie w rządzie, w którym premierem jest… Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Premier wyszedł na miękiszona - kpił jeden ze stronników Zbigniewa Ziobry, parafrazując słynne słowa swojego pryncypała.
Jednocześnie nasi rozmówcy z obozu władzy wskazują, że fakt, iż prezydent Andrzej Duda powierzył misję stworzenia rządu Morawieckiemu, może jeszcze bardziej podkopać jego pozycję. Powód? - Zostanie z łatką przegrywa - wskazuje jeden działaczy.
Nikt bowiem w PiS nie wierzy, że Morawieckiemu uda się przekonać 37 posłów z innych partii i stworzyć większość. - Nikt z nim nie chce rozmawiać, bo nikt mu nie ufa. Ma fatalny wizerunek w KO, PSL, Trzeciej Drodze, a Konfederacja nawet nie chce słyszeć o tym, żeby siadać z nim do stołu - twierdzi jeden z polityków.
Inny dodaje: - Dziś problemem Morawieckiego nie jest to, by przekonać do siebie posłów opozycji. Dziś wyzwaniem dla niego jest to, żeby przekonać do siebie niektórych ludzi z własnego klubu.
Większość jednak ma stać za szefem rządu.
Stronnik Morawieckiego krytyką się nie przejmuje: - Wiemy, że Mateusz będzie podkopywany. Ale on się do tego przyzwyczaił, spływa to po nim. Ilu już mu wieszczyło koniec kariery? I co się ostało z tych gróźb?
Zagrożenia unijne. Kluczowa rola Morawieckiego
Morawiecki ma też za sobą ma liczne grono polityków, którzy uważają, że lepszego lidera (nie licząc rzecz jasna prezesa Kaczyńskiego) w partii nie ma. Stronnicy premiera wskazują na jego pracowitość i determinację, a także to, że - mimo porażki w sprawie KPO - wciąż ma zdolności do budowania relacji z liderami państw UE.
- Morawiecki nie może być strącony, bo kampanię przegrali wszyscy. A czasy idą ciężkie. Największym wyzwaniem będzie walka o to, by eurokraci nie przepchnęli tragicznych w skutkach dla Polski zmian, które mogą nas pozbawić prawa weta w UE. To realne zagrożenie. A Morawiecki twardo się temu przeciwstawia i będzie to robił na forum Unii, również w opozycji - wskazuje jeden z ważnych polityków PiS.
Jak słyszymy, do wyborów europejskich w czerwcu 2024 roku w tzw. Zjednoczonej Prawicy będzie spokój. Do poważniejszych sporów może dojść później. Wiele zależy od tego, jakie wyniki osiągnie PiS w przyszłorocznym maratonie wyborczym.
Sporo zależeć będzie też od prezydenta Andrzeja Dudy, który będzie miał zupełnie inną pozycję wobec zmiany rządu i sejmowej większości. To na niego - jak słyszymy - mogą zacząć się orientować ludzie, którzy już myślą o tym, że przywództwo na prawicy będzie musiało się w najbliższych latach zmienić.
Kto je przejmie, pozostaje dziś kwestią otwartą. Pretendentów nie ubywa. Przeciwnie.
Michał Wróblewski, dziennikarz Wirtualnej Polski
Napisz do autora: michal.wroblewski@grupawp.pl