Morawiecki ma walczyć o koalicję z PSL i rozliczyć Tuska. Narady współpracowników szefa rządu
Na szczytach władzy trwa seria narad o przyszłości obozu Zjednoczonej Prawicy. Kilka decyzji - według informacji WP - już zapadło. Szczególną rolę ma pełnić premier Mateusz Morawiecki.
Jak się dowiadujemy, nowy Sejm zostanie zwołany po 11 listopada, a misję stworzenia rządu otrzyma od prezydenta Mateusz Morawiecki. Gdy tak się stanie, szef rządu może oficjalnie zwrócić się z prośbą o rozmowę na temat potencjalnej koalicji do przedstawicieli PSL.
Powyborcze "rozliczenia"
We wtorek 24 października zebrały się ścisłe władze PiS - Prezydium Komitetu Politycznego. Tworzą go liderzy koalicji rządzącej.
Na tym spotkaniu - jak napisaliśmy jako pierwsi w Wirtualnej Polsce - podjęto decyzje m.in. dotyczące obsady stanowiska szefa klubu parlamentarnego PiS (zostanie nim Mariusz Błaszczak, który zastąpi Ryszarda Terleckiego). Zdecydowano też, że kandydatką na wicemarszałek Sejmu zostanie Elżbieta Witek (obecna marszałek).
Po publikacji Wirtualnej Polski na temat słabości struktur PiS do dymisji podał się dotychczasowy sekretarz generalny partii Krzysztof Sobolewski.
Te decyzje oznaczają, że PiS szykuje się do oddania władzy w państwie. Mimo to rezonu nie traci otoczenie premiera Mateusza Morawieckiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
WP nieoficjalnie: Duda powierzy misję Morawieckiemu
Oprócz porządków w partii we wtorek 24 października rozmawiano także o przyszłości szefa rządu. Jak dowiaduje się WP, w rządowej willi przy ul. Parkowej w Warszawie zebrali się bliscy współpracownicy premiera Mateusza Morawieckiego. On sam również wziął udział w spotkaniu.
Według naszych informacji premier jest zdeterminowany, by podjąć się misji stworzenia większości sejmowej dla rządu. Morawiecki przekonywał o tym we wtorek prezydenta Andrzeja Dudę.
Jak ustaliliśmy, głowa państwa niemal na pewno powierzy tę misję obecnemu premierowi (stanie się to być może dopiero po 11 listopada). Wówczas - jak dowiadujemy się nieoficjalnie - Morawiecki zamierza formalnie podjąć rozmowy z liderami PSL. - Wtedy możliwe jest wystąpienie z oficjalnymi zaproszeniami do negocjacji - twierdzi jeden z rozmówców z PiS.
Jak przyznał w TVN24 nowy szef gabinetu Andrzeja Dudy Marcin Mastalerek, "premier Morawiecki nie wskazał dokładnie, z jakimi formacjami chce współtworzyć nowy rząd, ale prezydent usłyszał, że Morawiecki ma pewien plan i prowadzi rozmowy".
Zespół ds. rozliczeń Tuska
Prezydent oficjalnie nie podjął jeszcze decyzji, komu powierzy misję tworzenia rządu. Zabiega o to nie tylko Mateusz Morawiecki, ale także Donald Tusk.
Jeśli Morawieckiemu nie uda się stworzyć większości rządowej, wówczas jego głównym zadaniem będzie rozliczanie rządów Tuska z ław opozycji i przygotowania do wyborów samorządowych. - Będziemy najbardziej wymagającą opozycją w historii III RP - zapowiadają ludzie szefa rządu.
O specjalnym zespole pod kierunkiem Mateusza Morawieckiego rozliczającym działania Donalda Tuska pisze także Interia.
Michał Wróblewski, dziennikarz Wirtualnej Polski
Napisz do autora: michal.wroblewski@grupawp.pl