PolskaSolidarna Polska przedstawiła program dla kobiet

Solidarna Polska przedstawiła program dla kobiet

Bezpłatna opieka medyczna dla kobiet w ciąży, bezpłatne żłobki i przedszkola, "emerytury rodzicielskie" dla matek dwojga i więcej dzieci - takie propozycje zaprezentowała Solidarna Polska na sobotniej konwencji zorganizowanej z okazji Dnia Kobiet.

Solidarna Polska przedstawiła program dla kobiet
Źródło zdjęć: © WP.PL | Michał Mandziak

Skierowany do kobiet program SP zaprezentowała na konwencji w sejmie zatytułowanej: "Kobieta. Polka. Europejka". Wzięło w niej udział ok. 300 kobiet ze środowisk związanych z partią.

Otwierając konwencję, lider SP Zbigniew Ziobro złożył paniom życzenia spełnienia jako żonom, matkom oraz uczestniczkom życia zawodowego i politycznego. Przekonywał, że "nie tylko feministki powinny być dziś słyszane, ale także i te panie, które odwołują się do tradycyjnych wartości". Wskazał, że "idealnym" przykładem łączenia ról polityka i żony oraz matki jest posłanka SP Beata Kempa.

Sama Kempa podkreślała, że SP wspiera równouprawnienie kobiet i mężczyzn. Jednak - zaznaczyła - nie jest to równoznaczne z równością płci oraz wspieraniem "fałszywej z gruntu ideologii gender". Posłanka przekonywała, że mówiąc o życiu zawodowym kobiet nie można nie uwzględniać aspektu biologicznego, związanego z ich rolą matek. Dlatego - podkreśliła - niezbędne jest wprowadzenie realnych ułatwień dla kobiet pozwalających im na godzenie obu ról.

Kobietom - przekonywała Kempa - należy też zapewnić bezpieczeństwo, zwłaszcza wtedy gdy decydują się na wychowywanie dzieci. Dlatego zapowiedziała, że SP złoży projekt "ustawy o zawodzie mama". Zakłada on wprowadzenie tzw. emerytur rodzicielskich dla matek, które wychowały co najmniej dwoje dzieci.

Inne propozycje zmian w prawie, które mają poprawić sytuacje kobiet, zaprezentowała działaczka SP Małgorzata Wilkos. Mówiła, że SP chce przeciwdziałać niższej w porównaniu z mężczyznami aktywności zawodowej, społecznej i politycznej kobiet. - Rodzina powinna otrzymać szczególne wsparcie ze strony państwa, a kobieta - matka musi tę pomoc realnie odczuwać - przekonywała.

Wilkos mówiła, że SP proponuje m.in., aby państwo przez 12 miesięcy opłacało składki na ubezpieczenie społeczne kobiet wracających do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Wśród postulatów programowych partii - wskazała - jest też bezpłatna opieka medyczna dla wszystkich Polek w ciąży, darmowe żłobki i przedszkola oraz zapewnienie tanich mieszkań do wynajęcia młodym rodzicom, którzy rozpoczynają pracę zawodową. Według SP, państwo powinno także wprowadzić ulgi podatkowe dla zakładów pracy organizujących przyzakładowe żłobki i przedszkola i podwyższyć zasiłki na dzieci.

Solidarna Polska chce, aby państwo refundowało wszystkim kobietom powyżej 30. roku życia test na obecność mutacji genu BRCA1, pomocny w diagnozowaniu raka piersi (obecnie mogą je wykonać nieodpłatnie pacjentki zaliczane do grupy podwyższonego ryzyka). Partia postuluje też, aby państwo refundowało naprotechnologię jako sposób na walkę z bezpłodnością oraz zapewniło bezpłatną pomoc psychologiczną tym kobietom, które straciły dziecko w wyniku "poronienia, wypadku lub innych zdarzeń losowych".

Wśród postulatów SP są też ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających długotrwale bezrobotne kobiety powyżej 50. roku życia, którym - zdaniem partii Ziobry - powinna przysługiwać bezpłatna komunikacja miejska oraz darmowe kursy i szkolenia podwyższające kwalifikacje zawodowe.

SP proponuje ponadto, by zapewnić - zarówno kobietom, jak i mężczyznom - 100 proc. refundację leków stosowanych w leczeniu cukrzycy, nowotworów i przewlekłych chorób serca. Kolejny z postulatów to stworzenie przez państwo Polskiego Programu Domów Seniora, z którego byłaby finansowana budowa powiatowych domów opieki dla osób starszych.

Partia chce również zadbać o bezpieczeństwo kobiet zaostrzając kary za gwałt i wprowadzając zapis o przymusowym izolowaniu sprawców przemocy w rodzinie.

Aby wprowadzić te postulaty w życie - mówiła Wilkos - niezbędne jest silniejsze zaangażowanie kobiet w życie publiczne. - Dlatego zachęcam panie do startu w wyborach samorządowych, do większego udziału w polityce - podkreśliła.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)