Ślady osadnictwa sprzed pięciu tys. lat w Warzycach
Ślady osadnictwa sprzed pięciu, prawie dwóch i ponad tysiąca lat znaleźli archeolodzy podczas badań wykopaliskowo - ratowniczych poprzedzających budowę drogi w Warzycach k. Jasła (Podkarpackie) - poinformował kierującymi pracami archeologicznymi, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Jan Gancarski.
07.08.2006 15:00
W Warzycach przebadano ponad 80 obiektów archeologicznych i natrafiono na kilka tysięcy zabytków archeologicznych. Znaleziono pozostałości po osadzie z późnego okresu wpływów rzymskich, czyli trzeci, czwarty wiek naszej ery oraz osady słowiańskiej z dziewiątego, dziesiątego stulecia - powiedział Gancarski.
Archeolodzy w Warzycach natrafili także na nieliczne ślady osadnictwa datujące się na okres neolitu. Wydobyte zabytki mają po ok. pięć tysięcy lat.
W podjasielskich Warzycach znaleziono m.in. fragmenty naczyń glinianych, ciężarki tkackie, przęśliki, paciorek szklany, przedmioty wykonane z brązu lub żelaza. Natrafiliśmy również na ślady przetapiania szkła i żelaza - dodaje archeolog.
W ocenie Gancarskiego, badania ratownicze "przyniosły wiele nowych danych do poznania osadnictwa w późnym okresie wpływów rzymskich i we wczesnym średniowieczu na terenie Podkarpacia". Znalezione w Warzycach zabytki trafią do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.
Gancarski ubolewa, że przed rozpoczęciem badań ratowniczych przez archeologów "górna część nawarstwień osad została zniszczona przez spychacze i koparki".