Trwa ładowanie...
difebmw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Siergiej Iwanow: trwa wojna informacyjna przeciw Rosji

Szef administracji prezydenta Rosji Siergiej Iwanow zapowiedział, że Moskwa uzna niedzielne wybory parlamentarne na Ukrainie. Oświadczył też, że Rosja nie będzie dłużej "sponsorować" Kijowa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Siergiej Iwanow i Władimir Putin
Siergiej Iwanow i Władimir Putin (PAP/EPA/ITAR-TASS, Fot: Alexey Nikolsky)
difebmw

Iwanow mówił o tym w Soczi, w kuluarach spotkania Klubu Wałdajskiego, forum skupiającego znanych publicystów, politologów, ekonomistów, historyków i byłych polityków z Europy, USA i Japonii, specjalizujących się w sprawach Rosji. - Uznamy, możecie się nie niepokoić - oznajmił szef kremlowskiej administracji, zapytany przez dziennikarzy. - Chcemy, aby Ukraina weszła w jakiś normalny, cywilizowany nurt, by nie była państwem wrogim wobec Rosji, by była w stanie samodzielnie się utrzymać - dodał.

Iwanow również oświadczył, że Rosja nie powinna i nie będzie płacić za brak zdolności kredytowej Ukrainy. - Na przestrzeni 20 lat sponsorowaliśmy gospodarkę Ukrainy setkami miliardów dolarów. Tylko cztery czołowe banki Rosji mają na Ukrainie wierzytelności kredytowe na sumę 25 mld dolarów. Ile jeszcze można - powiedział.

Szef administracji Władimira Putina zauważył, że według Unii Europejskiej i USA w lutym w Kijowie zapłonęła "pochodnia demokracji". - Niech więc teraz tę pochodnię demokracji trochę wesprą - wskazał, nawiązując do poszukiwania przez władze w Kijowie pieniędzy na zakup gazu ziemnego w Rosji.

difebmw

Iwanow oznajmił, że Moskwa nie ma nic przeciwko temu, by to UE i Stany Zjednoczone sfinansowały te dostawy. - My tego robić nie będziemy, a kto to zrobi, jest nam obojętne - powiedział.

Komentując sankcje nałożone przez Unię Europejską i USA na Rosję z powodu jej agresywnej polityki wobec Ukrainy, kremlowski urzędnik oświadczył, że jest to tylko próba wywarcia presji na Moskwę, gdyż - jak to ujął - prawdziwe sankcje może wprowadzić jedynie Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Iwanow zaznaczył, że izolacja Rosji jest niemożliwa. - W swojej tysiącletniej historii Rosja nie takie rzeczy widziała - oznajmił. Szef kremlowskiej administracji ocenił, że Obecnie trwa wojna informacyjna przeciw Rosji, której przedłużeniem są osobiste ataki na jej prezydenta, wynikające z przekonania, że "jeśli nie obali się Putina, nic się nie zrobi z Rosją".

Dzień wcześniej wiceszef kremlowskiej administracji Wiaczesław Wołodin tłumaczył na tym samym forum, że Rosjanie traktują ataki na Putina jako ataki na swój kraj i osobiście na siebie. Zachodni politycy "nie rozumieją istoty Rosji" - relacjonował jego słowa szef Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Konstantin Kostin.

difebmw

- Wołodin przedstawił kluczową tezę, która najlepiej wyraża dzisiejszy stan naszego kraju i jego obywateli: dopóki "jest Putin - jest Rosja, nie ma Putina - nie ma Rosji" - powiedział Kostin, cytowany przez agencję TASS.

Putin spotka się w piątek z członkami Klubu Wałdajskiego. Oczekuje się, że będzie mówić o wielobiegunowym świecie i roli odgrywanej w nim przez Rosję. Wśród uczestników sesji w Soczi są byli szefowie rządów Francji i Austrii, Dominique de Villepin i Wolfgang Schussel.

difebmw

Podziel się opinią

Share

difebmw

difebmw
Więcej tematów