Sfałszowali 350 dzieł sztuki i sprzedali na aukcji
Krakowscy policjanci zatrzymali dwie osoby zajmujące się podrabianiem i sprzedażą obrazów i grafik znanych polskich artystów. Według szacunków śledczych sprzedano co najmniej 350 sfałszowanych dzieł różnych autorów.
Jak poinformował rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak, przedmioty wystawiane były do sprzedaży na portalu aukcyjnym. Miały sfałszowane wyceny i ekspertyzy potwierdzające ich rzekomą autentyczność.
W tej sprawie zatrzymano 34-letnią mieszkankę podkrakowskiej miejscowości, która wystawiała do sprzedaży podrobione obrazy oraz jej znajomą malarkę - mała ona w domowej pracowni około 200 grafik odwzorowanych z różnych autorów.
Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska poinformowała, że obie kobiety: Magdalena K-C i Katarzyna Ż. zostały już przesłuchane, usłyszały zarzuty dotyczące oszustwa przy sprzedaży, posługiwania się podrobionymi dokumentami (wycenami i ekspertyzami mającymi poświadczać autentyczność oferowanych dzieł sztuki) oraz wytwarzania i wprowadzania na rynek fałszywych dóbr kultury. Jedna z nich była już karana za tego typu przestępstwa. Prokuratura wnioskuje o zastosowanie wobec nich aresztu na dwa miesiące.
Według policji to pierwsza taka sprawa w kraju, w której likwidowana jest pracownia wytwarzająca fałszywe dzieła sztuki. Funkcjonariuszy wspierali antykwariusze, z którymi małopolska policja współpracuje na mocy porozumienia podpisanego w ubiegłym roku.
Policja ustaliła, że przez konto internetowe założone przez jedną z kobiet sprzedano co najmniej 350 sfałszowanych obrazów i grafik różnych autorów, m.in. m.in. Jerzego Nowosielskiego, Antoniego Starowieyskiego, Jerzego Panka, Wacława Wąsowicza, Aleksandra Winnickiego, Mojżesza Kislinga i innych. Falsyfikaty wystawiane były z opisem sugerującym, że są to oryginalne dzieła artystów.
Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Kraków Śródmieście Zachód.