Trwa ładowanie...
dvewhhx

Senat podjął uchwałę. Agnieszka Rękas członkiem komisji ds. pedofilii

Senat podjął w czwartek uchwałę ws. wyboru członka komisji ds. pedofilii. Jak informuje biuro prasowe Izby Wyższej, na to stanowisko powołano Agnieszkę Rękas.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Senat zdecydował. Agnieszka Rękas członkiem komisji ds. pedofilii (zdjęcie ilustracyjne)
Senat zdecydował. Agnieszka Rękas członkiem komisji ds. pedofilii (zdjęcie ilustracyjne) (PAP)
dvewhhx

Informacja pojawiła się kilka minut po godzinie 15. "Senat podjął uchwałę o powołaniu Agnieszki Rękas na członka Państwowej Komisji do spraw wyjaśnienia przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15" - poinformowało na Twitterze biuro informacji Senatu.

Senat zdecydował. Agnieszka Rękas członkiem komisji ds. pedofilii

Kandydaturę Agnieszki Rękas poparło 52 senatorów, 32 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. Rękas została zgłoszona przez senatorów z Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

dvewhhx

Agnieszka Rękas w drodze głosowania pokonała m.in. Adama Czarneckiego (zgłoszony przez stowarzyszenie "Możesz"), Mariana Jagielskiego (z ramienia Naczelnej Rady Adwokackiej) oraz Agnieszkę Widerę-Wysoczańską (zgłoszona przez Stowarzyszenie Pomocy Kobietom i Matkom "Eurydyka”). Ostatnia kandydatka z przyczyn osobistych wycofała własną kandydaturę.

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Adam Bielan o debacie WP: nie przystajemy na dyktat medialny

Komisja ds. pedofilii. Skład organu

Państwowa Komisja ds. wyjaśnienia przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 została powołana do życia na mocy ustawy z 30 sierpnia 2019 roku.

dvewhhx

Zgodnie z zapisem ustawy w jej skład wchodzi siedmiu członków. Trzech powołują posłowie na Sejm RP, z kolei po jednym członku powołują: Senat, Prezydent RP, premier oraz Rzecznik Praw Dziecka.

Agnieszka Rękas - kim jest?

Agnieszka Rękas to sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie w stanie spoczynku. Jest też autorką wielu publikacji nt. sprawiedliwości naprawczej, mediacji, praw dziecka i praw nieletnich. W 2015 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, z kolei w 2018 roku - Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

W latach 2009 - 2018 współpracowała też z Rzecznikiem Praw Dziecka Markiem Michalakiem. Najpierw jako doradca społeczny, następnie jako stały doradca RPD, a w latach 2016 - 2018 jako główny konsultant ds. prawnych.

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

dvewhhx

Podziel się opinią

Share

dvewhhx

dvewhhx
Więcej tematów